Fazla Kilo ve Hamilelik

Fazla Kilo ve Hamilelik

Biliyoruz ki; aşırı kilo günümüzde gittikçe büyüyen bir sorun olmaya başladı. Özellikle beslenme tarzımız ve yaşam koşullarımız düşünüldüğünde kilolu olmanın kaçınılmaz bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre anne olmak isteyen pek çok kadının hamile kalmadan önce ideal kilosunun üzerinde olduğu tespit edilmiş.

Gebelik düşünen kadınların kilo kontrolünü yaparak sürece hazırlanması gerekmektedir. Eğer fazla kilonuz varsa ve gebelik düşünüyorsanız, hamile kalmadan önce bazı önlemler almanız kendi sağlınız ve bebeğinizin sağlığı için doğru olacaktır.

Zayıflamaktan çok sağlıklı beslenmeye odaklanmak: İlk olarak, gebelik planınızdan 6 ay kadar önce doktor tavsiyesi ile sağlıklı beslenme programlarına başlamanız faydalı olacaktır. Doktorunuzun önerdiği programa sadık kalmanız çok önemlidir. Uygulayacağınız bu program sayesinde gebelik esnasında vücudunuzun bebeğiniz için seferber edeceği pek çok faydalı temel değerleri depolamış olacaksınız. Bu nedenle kilo vermekten çok sağlıklı ve dengeli beslenmek öncelikli amacınız olmalıdır.

İki kişilik yemek yememek: Hemen hemen tüm hamile anneler gebelikleri boyunca “acaba bebeğimi yeterince besleyebiliyor muyum?” sorusunu sık sık kendilerine sorarlar. Bebeğinin gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için de porsiyonlarını büyütüp, daha fazla yerlerse bebeklerini daha iyi besledikleri yanılgısına düşerler. Oysa gebelikte önemli olan fazla yemek değil, sağlıklı ve dengeli şekilde beslenebilmektir. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz gebeliğiniz boyunca ve doğum sonrasında da sizin için avantaj olacaktır.

Hamilelik boyunca hafif egzersizler yapmak: Hamileliğiniz boyunca doktorunuzun da önerilerini alarak hafif egzersizler yapmanız faydalı olacaktır. Egzersizler hem psikolojik olarak size kendinizi iyi hissettirecek hem de vücudunuzun düzenli olarak hareket etmesi kilo kontrolünüzü sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Fazla kilo ile plansız bir şekilde hamile kaldıysanız, doktor kontrollerinizi aksatmamanız ve doktorunuzun önerisiyle hareket etmeniz gerekmektedir. Hamilelik esnasında kilo vermek bebek açısından doğru olmayacağı için, düzenli doktor kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersizler yardımıyla gebeliğinizi sorunsuz geçirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.