Minik 112!

Minik 112!

Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir projesi var: Yaşama Yol Ver! Sloganı gerçekten çok etkileyici! 81 il kapsamında yaygınlaştırılmış bir medya kampanyası. Siz de kamu spotu olarak dönen reklamları görmüşsünüzdür. ‘Trafikte bir seni asamıyoruz!’ diyor ya reklamda. İlk duyduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Ambulans sesi bile duyunca yüreği ürperen bir milletiz biz nasıl olurda bir ambulansa yol vermeyiz. Hala düşündükçe aklım almıyor. Ne ülkeme ne de kendimize yakıştıramadım; yakıştırmakta istemiyorum.
Velhasıl bu başarılı  projenin amacı 112 nedir, hangi durumlarda aranır, ambulansa nasıl yol verilir gibi konularda bilinçli hareket etmeyi sağlamak ve bilgi eksikliklerini gidermek. Asıl olansa farkındalık yaratmak tabiki! Yediden yetmişe her kesimde! Çok başarılı ve yerinde bulduğum bu projenin tüm gönüllülerini yürekten kutluyorum.
Peki siz? Siz hangi durumlarda 112acil durum hattını arayabileceğinizi, bu hattın nasıl kullanıldığını, asılsız yere kullanıldığında Kabahatler kanununa göre para cezaları kesildiğini biliyor musunuz? Çekirdek aileniz içinde bu konuda hiç konuştunuz  mu? Sizin de aile olarak kendi acil durum planlarınız var mı? İş bölümleriniz? Hiç olağan dışı bir durumda ne yapardınız diye düşündünüz mü? bu konuda toplum olarak bilgi ve ilgi eksikliğimiz olduğu çok açık.
Aynı projenin altında yürütülen bir diğer proje de minik 112. Bir anne olarak en çok ilgilimi çeken bu oldu. Kısa vadede ilköğretim düzeyinde çocukların 112 acil durum hattı hakkında bilgi sahibi olması amaçlanıyor. Uzun vadede de verilen eğitim ve bilgilendirmelerle çocuklarımıza acil durumlarda koruyucu ve önleyici tedbirleri hayata geçirme becerisi kazandırmayı planlıyor.
Proje kapsamında yürütülen çalışmalarda en çok 112 acil durum hattına gelen gereksiz aramalar üzerinde duruluyor. Yemek siparişi veren, dertleşmek isteyen, yeni hattını denemek için arayan, küfür eden, saati soran, telefonunun PIN kodunu bulamayan, sahte ihbarda bulunan, arayıp bir iki saniye açık bırakıp kapatan… Çocuklarımızın bile ellerine verdiğimiz telefonlarla oynarken 112 acil durum hattını kolayca arayabildiğini biliyor muydunuz?
Türkler aslında batılı giysiler giyen doğulu yürekleri olan insanlardır demiş, Hee CHul Lee adli şahsiyet. Ne güzel demiş. Yolda bir kaza görsek donup gidebilir miyiz, bir el atıverelim demez miyiz! İnanmaz mıyız hep birlikten kuvvet doğduğuna! Binlerce yıllık geçmişimizde, gen haritamızda en önemli özelliklerimizden biri değil midir yardımseverliğimiz!
Ama yardımseverlik öyle övünmekle olmuyor. Bilinçlenmek gerek! Her gün ana haber bültenlerinde dönen traji komik kurtarma operasyonlarını izlemek istemiyoruz artik. Herkes taşın altına elini koysun. Üzerine düşeni hem yapsın hem yaptırsın! en çok da annelere düşüyor yine görev! Bilinçli, donanımlı, farkında, dört dörtlük çocuklar yetiştirebiliriz. Gönül ister ki hep en zor anlarında yanında olalım! Ama olamayacağımız bilinci ile yetiştirelim onları! İlmek ilmek! Değil mi ki en çok kadınlardan korkar geri kalmış zihniyetler! Çünkü kadın öğrenirse çocuğuna da öğretir!

Mina’nın Annesi Ayşegül Bayhan

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.