Modern Babalar: Babalar da Evrim Geçirdi!

Modern Babalar: Babalar da Evrim Geçirdi!

Artık günümüz babaları çok farklı! Evleri, eşleri ve çocuklarına daha çok ilgi duyan babalar, bu ilgilerini göstermeye de başladılar. Etrafımızda, çocuklarıyla parkta oynayan, anne dışarı çıktığında çocuğuna bakan, pusette bebeğini gezdiren, oyun alanlarında çocuklarını eğlendiren, markette çocuklarıyla alış veriş yapan hatta çocuklarıyla tatile giden babalar görmek mümkün. Günümüzün “modern babaları” hamilelik sürecinden itibaren, bebeği ve eşiyle birlikte tüm süreçlerde aktif bir şekilde yer alıyor.

 

Aslında bundan çok daha önce, kadınların çalışmaya başlamasıyla, erkek de eve dönmek, çocuğa bakmak, evin işlerine bakmak gibi sorumlulukları eşiyle paylaşmak durumunda kalmıştı ama bu süreçte asıl sürpriz babalık kavramının yeniden tanımlanmasıyla gerçekleşti. Sürecin annelere hediyesi “modern babalık” kavramı oldu. Modern babalar, birçok konuda sorumluluk almaya, çocuk bakımı, ev işleri gibi konularda aktif rol oynamaya başladılar. Yalnızca kadının sorumluluğu olarak düşünülen pek çok konuda “hayat müşterektir” anlayışı egemen olmaya başladı. Annenin yorulabileceği, bazı şeyleri yapamayacağı ve en önemlisi yardıma ihtiyacı olabileceği anlaşıldı. Neyse ki; artık günümüzde insanlar akıllı; araştırma, gözlem, okuma ve eleştiri yapma becerilerini geliştirmiş durumdalar. Böylece erkekler kendi babalarıyla ilişkilerini kıyaslayıp, çocuğun hayatında babanın önemini keşfedebildi. Sorgulamalar, erkekleri bir kuşak önceki babalardan tamamen ayrıştırdı.

Annelik ve babalık kavramlarının geliştiği, dönüştüğü ve yeniden tanımlandığı günümüz aileleri de; yeni tanımlarla mutlu… Bu yeniliklerin kazananı ise hiç kuşkusuz çocuklarımız!

 

Sevgiyle kalın…

Ülkü YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.