Öğretmene ya da Bakıcıya Anne Demek İyi midir?

Öğretmene ya da Bakıcıya Anne Demek İyi midir?

Aile sıcaklığı, aile ortamı, anne şefkati gibi beklentiler ya da tam tersi okullardaki bu vaatler, benzetmeler ile ilgili bu yazı.

Aile, anne, baba tektir ve eşsizdir, yavrularımız gibi. Bir aile diğer aileye asla benzemez, benzeyemez çünkü aile üyeleri de tek ve hep birlikte yaratılan dünya da tek.

Bazen anne ve babalarımız sohbet ederken ‘aile ortamı, sıcaklığı var sizde’ der hemen ‘aileniz tek, bizler yavrularımızın ihtiyaç duyduğu eğitimcileriz’ diyerek düzeltirim.

Yavrumuz evdeki yardımcınıza ya da öğretmenine ‘anne’ diyor ise sevinmeyin ve hemen düzeltin, anne tektir ve eşsizdir.Bilinçli bir Öğretmen hemen düzeltir bu şekilde, bu da bir eğitimdir.

Yardımcı da düzeltmeli bu tepkiyi aksi halde sağlıksız ilişkiler sinsilesi tüm aile ilişkilerini negatif etkiler.

Öğretmenini sevmesi, ona güvenle bağlanması, okulunda kendisini çok değerli ve özgür hissetmesi hayatidir ama aile, anne, baba olgusu tektir.

Eğitimciler yavrularımızın rol modelleridir. Yaşamdaki en önemli tohumları bilim tabanlı sevgi ile ekenlerdir. Bu nedenle en önemli meslektir.

Bilim tabanlı sevgi tanımını kullanmayı çok doğru buluyorum, çünkü bilimin desteklemediği sevgi seviyesi faydadan çok zarar verir yavrularımıza.

Optimum seviyeyi koruyarak, konuları karıştırmadan seveceğiz, bu da ekilmesi gereken en önemli tohumlardan.

Yadigar Işıldar
AnneyleBebek.com ve
Kuğulu Montessori International Preschool Kurucusu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.