Öğretmenim Canım Benim

Öğretmenim Canım Benim

Çocuklarımız için okul ve öğretmen seçimi günü geldiğinde neredeyse tüm anne ve babalar koşulları elverdiğince çocukları için en iyiye ulaşma telaşına düşer. Biz de oğlum ilkokula başlayacağı zaman benzer endişelerimizi giderecek en doğru çözümü bulmaya çalışıyorduk.

Oğlumuzun istediğimiz okula son yedek olarak girmesi ile okul seçimi sorunu ortadan kalktı. Şimdi sıradaki soru: Acaba öğretmenimiz kim olacaktı?

Öğretmenimiz ile ilk tanıştığımız gün bu konuda da şanslı olduğumuzu anladık.

Önceliği sınıfındaki öğrenciler olan gerektiğin de anne babaları davet edip onlara acı kahve içiren bir öğretmenle karşı karşıya idik.

İkinci sınıfta Samed Behrengi’nin Küçük Kara Balık adlı öykü kitabını okuyorlardı. Sınıf öğretmenimiz öykünün drama dersinde öğrenciler tarafından sahneleneceğini söyledi. Bunun için çocuklar kendi gruplarını oluşturacak, rol dağılımını kendileri yapacak, dekor ve kostümleri de kendileri seçecekti.

Sınıfta değişik sayıda öğrencilerden oluşmuş gruplar kendi aralarında eseri nasıl sahneleyeceklerini planlarken, bir öğrenci hiçbir gruba girememişti. Sınıfın en içine kapalı öğrencisi arkadaşlarından davet almamış, tek başına kalmıştı. Çok güzel resim yapan, öyküler yazan bu öğrenci teneffüslerde bile hep tek başına sınıfta oturup sürekli resim çiziyordu.

Sınıf öğretmeni durumu fark edip öğrencisi ile baş başa görüşüyor. Çocuk elbette bu durumdan mutlu değil ama istenmediği bir gruba dahil edilmekte istemiyor. Öğretmen sakince onunla sohbet ediyor. Sorduğu sorularla öğrencisini yönlendirerek oyunu tek başına sahneleyebileceğini ona söyletiyor. Çocuk bunun olabileceğine inanmıyor kuşkusuz.

Drama dersinde her grup kendi yaratıcılıklarını kullanarak oyunlarını sergiliyor. Hepsi de çok başarılı, çok keyif alarak, eğlenerek alkışlanıyor.

Bu arada bir öğrenci kendisi sahne alıyor. On parmağında birer kahramanı temsil eden parmak kuklaları ile kalabalık bir oyuncu kadrosuyla Küçük Kara Balığı sahneye koyup arkadaşlarından ve öğretmenlerinden büyük bir alkış alıyor.

Yıllar sonra o içine kapalı öğrenci birçok başarıya imza attı. Öyküleri ödül aldı, esprili, arkadaşları tarafından sevilen ve üniversite sınavlarında çok iyi bir puan alıp ülkemizin en iyi üniversitelerinden birinde geleceğin tıp doktoru adayı olarak başarılarını taçlandırmaya devam ediyor.

Evet, biz şanslı velilerdik. Sevgili Elif Şimşek’in öğrencileri ile geçirdiği beş yıllık güzel yolculuğundan çok şey öğrendik. Umarım böylesi öğretmenler giderek çoğalır, çocuklarımızı mutlu yarınlara hazırlar, kendi ayakları üzerinde durabilen sağlıklı bireyler olarak ilkokuldan yeni yolculuklara uğurlarlar.

Umut’un Annesi İlkiz Taşdelen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.