Sadece Sizin Evliliğinizde Mi Çatışma Var?

Sadece Sizin Evliliğinizde Mi Çatışma Var?

Mutlu evliliklerin sırrı; hiç çatışmadan yaşamak da değil, çatışmaların ardından bunlar hakkında konuşabilmekte yatıyor.

Sanmayın ki sadece sizin evliliğinizde çatışmalar var, sanmayın ki çatışmaların üzeri kapanınca huzur gelir, sanmayın ki her çatışma kendinden daha da büyük çatışma yaratır. Öğrenilirse neredeyse her çatışma sırasında ya da sonrasında yönetilebilir. İşte çatışmalardan fikir birliği ile ayrılmak için bir kaç öneri;

•Ortak noktada buluşmaya çalışın; Bu iki tarafın ortaya attığı fikirlerden bir sentez ya da karşılıklı konuşmalarında ortaya çıkacak yepyeni bir yol olabilir. Önemli olan iki tarafın da bu sonuçtan memnun kalmasıdır.

•Birbirinize baskı yaparak fikrinizi kabul ettirmeye çalışmayın; Sadece düşüncelerinizi söyleyin, isteklerinizi paylaşın ve partnerinizin düşüncelerini aktif bir şekilde dinleyin. Eğer diğer tarafın düşünceleri size de uyuyorsa onu kibar bir şekilde kabul edin. Uymuyor ise birbirinizi gerçekten dinlediğinizden emin olun. Tarafların en azından anlaşıldıklarını bilmesi çözüme ulaşmadaki atılacak en önemli adımlardan birisidir.

•Karar vermek için acele etmeyin; Bu hem size hem de partnerinize konu üzerinde düşünme zamanı tanıyacaktır. Karşılıklı olarak anlaşma şartıyla ertelemeyi denemekten kaçınmayın.

•Objektifliğine inandığınız üçüncü bir kişiden yardım alın; Başka bir gözden bakmak, hiç çözülmeyecek gibi gözüken olaylara bile ışık tutabilir ve yol gösterebilir. Bu bazen bir dostunuz, bazen de profesyonel bir uzman yardımı olabilir.

Uzman Psikolog Esra Yatağan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.