Sevdiğim Erkek Benden 30 Yaş Küçük

Sevdiğim Erkek Benden 30 Yaş Küçük

İyi ve Güzel Günlere Merhaba,

Diyebilmek umuduyla yazıma başlamak istiyorum bu kez. Yazımın başlığını okuyunca duraklayanlar, bir kez daha okuyanlar olabilir belki. Ben özellikle böyle bir konuyu diğerlerinin arasından seçtim. Genelde bunun tersi durumlar yaşanır, yani erkek yaşça büyük, bayan küçük olabilir, kimse de bu durumu yadırgamaz. Ama bayan yaşça erkekten tam da bir 30 yaş büyük ise kel baştan sakız kopar, her kafadan bir ses gelir. Bilmek isteyen olmasa da fikrini söylemeyi herkes kendine görev bilir. Almanya’nın ortasında da durum aynı, değişen fazla birşey yok.

Bayan F. 56 yaşında ve 26 yaşında  bir beyi seviyor. Bayan yalnız yaşıyor, boşanmış, sevdiğinden daha genç 3 çocuğu ve 2 torunu var. Buraya kadar bir sorun yok. Sorun bay O. nun 50 yaşında olan anne babasının aşırı tepkisiyle başlamış. ‘’Gelin adayı’’ gözüyle bakılabilecek bayan F., bay O. nun anne ve babasından 6 yaş büyük. Ortada gerçekten alışılmamış bir durum var.

Bay O. ile yalnız yaptığım görüşmede, derin bir düş kırıklığı, anne babasına karşı güven kaybı, özel yaşamına yapılan haksız müdahalenin öfkeli tepkisini dinliyorum.

Bayan F. önce bay O. nun  annesinin ısrarı üzerine bir terapiste yönlendirilmiş. Anne daha önce terapistle görüşerek, bayana yaptığının yanlış olduğunu, oğlundan uzaklaşmasının doğru olacağını söylemesini istemiş. Psikoterapist bayan da annenin isteğini bayan F.ye iletmiş. Sonunda bayan F. araya istenilen mesafeyi koymuş. Koymuş koymasına da, bundan anne baba hariç kimse memnun değil. Bay O. panik ataklar geçirmekte, nefes darlığı, çarpıntı nedeniyle gün aşırı hastanede.

Bayan F. ise hemen yıllık izne ayrılmış, 1 hafta sonra dönecek. Dönünce de ne yapacağını kendi de bilmiyor. Kendi çocukları sevdiği erkekten büyük. Kendisi kayınvalide ve kayınpederden büyük.

İşte tam da burada iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor! diyebiliriz.

Çok acil yanıt bulunması gereken noktayı belirtirsek:

İlişkide yaşça büyük olan erkek ise sorun olmuyor. Sanırım çokları anımsar; ünlü sinema sanatçısı bir erkek 80 yaşında ve 30 yaşındaki foto modelden bir kız  çocuk sahibi oldu,

Keza başka bir ünlü erkek oyuncu 72 yaşında 28 yaşındaki sevgilisi sayesinde ilk kez baba oldu.

Peki yaşça büyük olan bayan ise neden yer yerinden oynuyor? Neden bu bayanlar, çok dramatik psikolojik dönemde oldukları varsayılarak psikiyatriste veya psikoterapiste yönlendiriliyorlar ve tedavi olmaya zorlanıyorlar.

Bir erkek annesinden bile büyük bir bayanla ilişki yaşarsa, veya kızından, oğlundan küçük bir erkekle yakınlık kuran kadın ise, anlamadan dinlemeden hasta dengesiz sayılıp tedaviye mi zorlanmalıdır?

Benim kısa görüşmelerim sonrası gözlemlediğim, ikisinin de bu toplumsal ve aile baskılarından ötürü sıkıntı yaşamaları,dışlanmaları. Eğer böyle bir baskı yaşamasalardı ilişki nereye kadar ve nasıl ilerlerdi kimse bilemez.

Bayan F. izin dönüşü bana gelecek. Ben devreye sokulan ikinci terapistim ve  genel kaygılara katılmıyorum. İnsanlara dil, din, ırk, sosyal statü farkı gözetmeden, eşit davranmayı  birincil görevimiz sayıyorsak, ilişkide yaş farkını erkeklere hak, bayanlara yasak görmeyi  ‘’normal’’ bulan değerleri yeniden sorgulamanın tam da zamanıdır diyorum.

Ayşe Wiesner
Terapist

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.