Sosyal Medya Anne-Babaları

Sosyal Medya Anne-Babaları

“Motherofcan”, “Momofcansu”, “Organikanne”, “Biyolojikanne”, “Gerçekanne”,  “Minnoşunannesi”, “Babayımben”, “bizdebabasıyız” ? gibi gibi abuk sabuk isimlerle, o kadar çok anne ve yeni yeni babalar da, sosyal medyada, çoluk çocuğuyla ilgili, analığı babalığıyla ilgili yazılar, fotoğraflar paylaşıyorlar ki, facebook ve instagramdaki sayılara inanamazsınız! Bu, tatlış tatlış paylaşım yapan analar, babalar popüler olup, takipçi sayıları arttıkça, “like” bağımlısı olup, hırs yaparak, çocuklarının “kakası” “maması” ne var ne yoksa paylaşıyorlar! Bebeğinin fotoğrafını çekip, altına da “evettttt şimdi kaka yaptı, bakın, altını 10 adımda nasıl temizliyorum?” şeklinde, minnoş minnoş konuları ele alarak, bilgimize bilgi katan babalar mı dersiniz? Ya da, özellikle, kız çocuklarını giydirip, süsleyip, minicik çocuğa kendisiyle aynı tüylü şapkayı, leopar çorabı ve tüllü bluzu giydirip, “bakınnnnnn benim küçük minnoşummmm annesiyle aynı, tokamız sweetbaby’den siz de alın, sizinki de böyle olsun” şeklinde anlamsızca çocuğu giydirip, işin artık ticaret kısmına akan analar mı dersiniz? Açıkçası, çocuklarını birer popüler ürün haline getirip, reklam yapacak firmalardan promosyon kapıp, 3-5 kuruş kazanmanın peşinde olan bir güruhdan bahsediyorum!

Çocuklarının her türlü hallerini, binlerce insanın görebileceği sosyal medyada paylaşıp, altına da eleştiren yorumlar gelince “ben şöyle anneyimmmm”, “ben böyle anneyimmmm” diye bir de atarlanıyorlar! “Anneliğin kitabını ben yazdım, amaaa merak etme sana da öğreteceğim” şeklindeki havalı paylaşımları yetmezmiş gibi; tıbbi bilgilerden tutun da, psikolojik bilgilere kadar, bu alanlarda hiçbir eğitimleri olmadığı halde, yalan yanlış bilgiler de paylaşıyorlar! Ayrıca; komik ve eğlenceli olduğunu düşündükleri saçma sapan videoları da unutmayalım! “Kocişkolarını” ve “bebişkolarını” da kendi aralarında yarıştıran bu güruh “küçük koooccamann dünyamız” şeklinde, kusursuz fotoğraflar çekebilmek için, iki gün önceden, hazırladıkları yemek masasını fon yapıp, “kusursuz hayatımız şöyle dursun” Popican? bugün krem rengi yaptııııııııı!!!!!! “Acebaaaa çocuğuma noldu ??” diye ağlayan emojilerle post açıyorlar! Çaren doktorda sevgili ağlayan anne!

Evet, daha neler var, neler… Mutlaka sizler de bu tür paylaşımlardan en az bir tanesine denk gelmişsinizdir. Tabii ki, sosyal medyada bu konuda yer alan tüm anne babalar için bunları söyleyemeyiz. Ama çoğunluğun da bu şekilde olduğunu belirtebiliriz. Çocuk istismarının bu kadar çoğaldığı ülkemizde, çocuklarını reklam amaçlı kullanıp, çocuklarının özellerine, mahremlerine, kişilik haklarına saygı duymadan her anlarını kaydedip, servis eden anne-babalar umarım ki; bu yöntemden vazgeçip, başka alanlara yoğunlaşırlar.

Sevgiyle kalın.

Ülkü Yılmaz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.