Söz Dinlemeyen Çocuklar

Söz Dinlemeyen Çocuklar

Çocuğunuza gün içinde defalarca “yapma, etme” dediğiniz halde sözünüzü bir türlü dinletemiyor muzunuz? Sakin ve sabırlı bir şekilde uyarmak da işe yaramıyor,  sözünüzü dinlememeye devam mı ediyor? Eğer siz de çocuğunuzun söz dinlememesinden yakınıyorsanız ve “beni dinlemesi için neyi farklı yapmalıyım” diye düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Çocuğunuzu suçlayıcı dille konuşmayın

Çocuğunuza sürekli olumsuz bazı sıfatlar yükleyerek konuşmanız ona kendisini kötü hissettirecektir.  “Çok yaramazsın, çok dağınıksın” gibi “sen dili” kullanılarak hitap edilen çocuk, bu eleştirilerden dolayı hırçınlaşacaktır. Çocuğunuza davranışından dolayı bir yargıda bulunmak yerine ona olumsuz davranışın ne demek olduğunu anlatmak çok daha etkili olacaktır. “Sürekli sözümü kesiyorsun” demek yerine, “sözüm kesildiğinde rahatsız oluyorum, söyleyeceklerimi unutabiliyorum” demeniz hem çocuğunuza kendisini kötü hissettirmeyecek hem de bunun sadece kendisiyle ilgili olmadığını anlayacaktır.

Olumlu motivasyon sağlayın

“Hemen oyuncaklarını topluyorsun, toplamazsan bunlarla bir daha oynayamazsın” demek yerine, “oyuncaklarını çok güzel topluyorsun, ben de şimdi seni seyredeceğim ve zorlandığında yardım edeceğim” demek arasında şüphesiz çok büyük fark var. Şöyle düşünelim, çocuğumuzun yapmasını istediğimiz davranışı olumsuz bir koşula bağlayarak, negatif bir sonuca odaklanmasına neden oluyoruz. Böylece, kendisini tehdit edilmiş gibi hisseden çocuğumuz, hırçınlaşarak söylediğimiz şeyi yapmamakta direnç gösterebilir. O halde çocuğumuzun yapmasını istediğimiz şeylerde onu takdir ederek, teşekkür ederek, destekleyerek olumlu motive etmeliyiz.

Ne yapması gerektiğini anlatın 

Çocuğunuzun yapmasını veya yapmamasını istediğiniz konularda yalnızca yönerge vermeniz net olmayacaktır. “Odanı topla” demek çocuğunuz için anlaşılır olmayabilir. “Kıyafetlerini dolabına koyup, oyuncaklarını da sepetine koyarsan odanı toplamış olursun” demek çok daha anlaşılır ve yol göstericidir. Çocuk odasını ne yaparsa toplamış olacağını anlamış olur.

Onun bir çocuk olduğunu unutmayın

İletişim kurmaya çalıştığınız, beklentilerinizin olduğu bu minik insanın bir çocuk olduğunu sık sık kendinize hatırlatın. Söylediklerinizi eksiksiz yerine getiremeyeceğini, bazılarını beceri kapasitesinden dolayı bazılarını ise anlık olarak yapmayı reddedebileceğini unutmayın. Uyarılarınızı buna göre şekillendirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.