Tatili Değerlendirmek

Tatili Değerlendirmek

Öncelikle okulların tatile girmesi demek öğrenmek ve çocuklarımızın gelişiminin de tatile girmesi demek olmamalı.

Dersler bitti, sınavlar sona erdi. Ama öğrenme, merak duygumuzu canlı tutma, araştırma yaşamımız boyunca hep sürecektir. Önemli olan bu süreci en iyi şekilde yönetme ve bunu çocuklarımıza da benimsetmektir.

Zaman yönetimi becerilerini çocuklarımıza en kolay tatil dönemlerinde öğretebiliriz. İstediklerini gerçekleştirebilmeleri için üzerlerinde bir baskı olmadan zaman yönetimi becerisini kazanmalarında onlara destek olabiliriz.

Onların ilgi alanlarına göre düzenlenecek etkinliklerin yanı sıra birlikte yapılacak okuma saatleri, arkadaşlık ilişkilerini ve sosyalleşmelerini pekiştirecek arkadaş toplantıları, piknikler tatilde güzel anılar biriktirmelerini sağlayacaktır. Aile büyüklerinin yanında geçirecekleri günler, katılacakları kamplar da kendi başlarına yapabileceklerinin farkına varacağı anlar olarak gelişimlerine yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında yeteneklerini ortaya çıkaracak etkinlikler de tatillerinin verimli geçmesi anlamına gelir.

Bütün gün tv karşısında oturup, elinde telefonu ile oyun oynayan sanal dünyada gezinip duran bir çocuğun tatilde dinlenmiş olması mümkün müdür?

Yaşına uygun sorumlulukları severek yerine getirmeyi öğrenmiş çocuklarımız için tatil yoğun ders günlerinin ardından istediklerini gerçekleştirmek için yaratılmış bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Bırakın evde kendince deneyler yapsın, mutfağa girsin, açık havada arkadaşları ile bolca oyun oynasın, okusun, resimler çizsin, sevdiği bir müzik aleti ile zaman geçirsin.

Onu yapabildikleri için destekleyin, yapmak istedikleri için gereken ortamı hazırlayın ve lütfen yargılamayın. Zayıf yönlerinden dolayı eleştirmek yerine bu konuda gelişimi için ortam hazırlayıp ona destek olun.

Zayıf olduğu dersleri nedeniyle onu yazın sürekli eleştirmek yerine sorunun kaynağını onunla sohbet ederek bulup, çözüm önerilerini birlikte ortaya koyun ki o da çözümün bir parçası olduğuna inansın.

Unutmamak gerek ki en iyi dinlenme aktif dinlenme en iyi öğrenme de yaparak öğrenmedir.

Önümüzde ki yaz tatili çocuklarınızla birlikte güzel ve verimli paylaşımlar için bulunmaz bir fırsattır.

Tüm yavrularımıza ve ailelerine okulların kapanması ile birlikte iyi tatiller dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.