Tuvalet Eğitimi İçin Doğru Zaman

Tuvalet Eğitimi İçin Doğru Zaman

Çoğu ebeveyn tuvalet eğitimi konusunda büyük bir endişe duyar. Tuvalet eğitimi için doğru zaman konusunda karar vermekte zorlanırlar.

Bu konuda uzmanlar karar verecek olanın öncelikle çocuk olduğunun altını çizerler. Her şeyden önce her çocuğun kas gelişimi ve kendini ifade etmeye başlamasının farklı olduğunu unutmamak gerekir. Çocuktan çocuğa değişse de 24.aydan önce başlamanın sakıncalarını belirtmeliyiz. Henüz kas gelişimini tamamlamamış çocuğu tuvalet eğitimine zorlamak onu fiziksel olarak yetersiz olduğu bir konuda baskı altına almak demektir. Bu davranışınız ile tüm yaşamını etkileyecek olumsuz sonuçlara neden olmanız neredeyse kaçınılmazdır.

Tuvalet eğitimine başlamanızın zamanının geldiğini size çocuğunuz davranışları ile gösterecektir. Size düşen bu ipuçlarını doğru değerlendirip ona yardımcı olmaktır. Bu ipuçlarını görmezden gelip işi oluruna bırakmak en az erken başlayan zorlamacı bir eğitim anlayışı kadar yanlıştır.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair başlıca ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz.

-Gün içerisinde iki üç saat bezi kuru kalabiliyorsa.

-Yürümeye başlamışsa.

-Yapmasını istediğiniz basit hareketleri yapabilme becerisine sahipse.

-Altının ıslandığını belirtiyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsa.

-İsteklerini basit sözcüklerle de olsa ifade edebiliyorsa.

Tuvalet eğitimi için hazır olduğu söylenebilir.

Ancak bu sürecin kontrolünde çocuğa yardımcı olacak kişilerin gergin sinirli olmaması, çocuğu destekleyen bir davranış sergilemeleri çok önemlidir. Süreç doğrusal bir çizgi izlemeyebilir. Zaman zaman geri dönüşler olabilir. Anne babaların bu konuda rahat olmaları korku ve endişeden uzak durmaları çok önemlidir. Zaman zaman hayatındaki büyük değişimler, tuvalet eğitimini veren kişilerin ve yöntemlerinin farklılaşması, kabızlık gibi nedenler sürecin önüne engel olarak çıkar.

Bu konuda yetişkinlerin uyanık olması gerekmektedir. Çocuğun tuvalet ortamının ona uygun olması da eğitim sürecini kolaylaştıracaktır. Unutmamak gereken bir konu da çiş ve kaka eğitimin de farklı zamanlarda başlayabileceğidir.

Tuvaletini altına kaçırdığında bunun tiksindirici bir davranış olduğunu belirtmekten sakının.

Tuvaletini yapan ya da tuvaleti geldiğini ifade eden çocuğunuzu sadece aferin ile ödüllendirin.

Abartılı tepkiler göstermeyin.

Özellikle kaka yapmaktan korkan çocuklarda bu korku kendilerine ait bir parçayı kaybetmekten kaynaklanır. Bu konu ile birlikte tuvalet eğitimindeki yanlışların çocuğun yetişkinlik dönemindeki olumsuz sonuçlarını önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız yazılarımızda ayrıntılı bir biçimde ele alacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.