Yalancı Hamilelik

Yalancı Hamilelik

Mide bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet halsizlik… Yoksa uzun süredir gerçekleşmesini istediğiniz hamileliğinizin habercisi mi? Bu belirtilerin ilk ortaya çıktığı günlerde sizi ve çevrenizin hamileliğe inanması ile kendinizi bu yeni duruma inandırmış olabilirsiniz. Ya da tam tersi hamile kalma korkunuz gerçeğe mi dönüştü endişesini taşıyor musunuz?

Zaman zaman bazı kadınlar hamile kalma korkusu veya hamile kalmaya duydukları büyük arzu nedeni ile yalancı gebelik belirtileri gösterebilir. Yalancı gebeliğin ortaya çıkması ile ilgili özellikle psikiyatri uzmanlarının ileri sürdüğü gerekçelerden önce yalancı gebeliğin tanımını yapmak gerekir.

Tıbbi tanımı” Pseudocyesis”  olan yalancı gebeliğin belirtileri gerçek hamilelik belirtileri ile neredeyse özdeşleşmiştir. Kimi zaman bu belirtiler uzun sürer ve kadının çevresinde bulunanlar da gebeliğin gerçek olduğuna inanabilir. Zaman zaman bebeğin karnında hareket ettiğini bile iddia eden kadınlara onun aslında bağırsaktaki gaz sıkışmaları olduğunu, ultrason görüntülerinde rahimde embriyo olmadığı söylendiğinde yalancı gebelik yaşayan kadın çok büyük psikolojik bir travma yaşayacaktır.

En çok da sık düşük yapan ya da rahmi alınan kadınlarda ortaya çıkan ve ruhsal sıkıntılarının edendeki yansıması olarak görünen bu durumda mutlaka konunun uzmanından destek alınması gerekir.

Gebelik testlerinin gebeliğin başlarında sonuç alabilecek biçimde gelişmiş olması, ultarson kontrolleri nedeniyle yalancı gebeliğin çok daha erken tespit edilmesi nedeni ile günümüzde yalancı gebelik yaşayan kadınların sayısı da önemli ölçüde azalmıştır.

Yalancı gebeliğin istatistiksel olarak en çok 33 yaş civarında görülmektedir. Daha önce düşük ,ölü doğum yapmış kadınlarda ve fertilite tedavisi gören ya da ensest ilişki ile taciz edilmiş kadınlarda ortaya çıktığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra  menapoz döneminde artık hamile kalma şansı olmayan kadınlarda da yalancı hamilelik belirtilerine rastlanan vakalar görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.