İdrar Testinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İdrar Testinde Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İdrar ile yapılan gebelik testleri ilişkiden hemen sonra yapıldığında sonuç veremez. Kadında gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonu anne adayının kanından idrara karıştığında idrardan gebelik belli olabilir. Gebelik oluşmuş olsa bile döllenmiş yumurtanın rahme ilerlemesi ve yerleşmesi 6-10 gün sürmektedir ve ancak yumurta rahme yerleştiğinde kandan idrara HCG hormonu geçmektedir. Bu nedenle, idrar testinden gebelik olup olmadığı ile ilgili doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Eğer gebelik şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse adet gecikmesini takiben idrar testi yapılabilir. İlk yapılan testte hamilelik çıkmamış ise 1 hafta kadar sonra test tekrar edilebilir. Böylece sonucun kesinliği elde edilmiş olur.


İdrar testlerinde genellikle, tek çizgi negatif yani gebelik yok demektir. Çift çizgi pozitif yani gebelik var demektir. Her marka idrar testinin içinde nasıl kullanılacağı ve sonucun nasıl değerlendirileceği yazmaktadır. İdrar testini uygulamadan önce içindeki kullanımını anlatan kağıt dikkatlice okunmalı ve ona uygun olarak test yapılmalıdır. Böylece doğru sonuç çıkma olasılığı artar.

Gebelik testi sonucunuz pozitif veya negatif de olsa eğer korunmasız ve yumurtlama döneminde ilişki gerçekleşmiş ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Testler pozitif olsa bile gebeliğinizin normal bir gebelik olup olmadığını ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Ve unutmamak gerekir ki, testlerin de yanlış olma ihtimalleri vardır. Negatif görünse bile aslında gebelik oluşmuş olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.