Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Genel bir hamilelik kanısı olarak, anne adayları bebekleri büyüdükçe karınlarının da büyüdüğünü düşünürler. Oysa karnın büyüklüğü ile bebeğin gelişimi arasında böyle bir bağ olduğu söylenemez. Anne adayının karının büyümesi aslında tamamen kişinin vücut yapısı ile ilgilidir. Bazı hamilelerin karnı daha erken haftalarda belirgin olurken, bazı gebelerde daha geç belirginleşebilir. Bu nedenle, aynı haftalarda da olunsa gebelerin karınlarının büyüklüğü birbirinden farklılık gösterir ve kıyaslanmamalıdır.

Karın en zaman belirginleşir?

Özellikle ilk bebeğine hamile anne adayları için karnının ne zaman büyüyeceği merak konusudur. Bebeğin varlığını hissetmek ve büyüdüğünü anlamak için gebeler bir an önce karınlarının belirginleşmesini isterler. Ortalama 20. haftasında bir hamilenin karnı belirginleşir diyebiliriz. Bu da 5. gebelik ayına tekabül eder. Ancak bazı gebelerde bu belirginleşme 4. aydan itibaren başlayabilir. Anne adayının boyu, kilosu, karın bölgesinin genişliği gibi etkenler karnın büyümesinde önemli rol oynar.

Diğer taraftan kaçıncı gebelik olduğuna göre de karnın belirginleşmesi değişebilir. İlk gebeliklerde karın daha geç fark edilebilir hale gelirken, ikinci, üçüncü gebeliklerde karın çok daha erken haftalarda fark edilebilir. Bunda gebelik sayısının artmasına bağlı olarak rahmin esnekliğinin fazla olması etkendir.


Karnın büyüklüğü bebeğin kilosuna bağlı mıdır?

Anne karnındaki bebeğin kilosu veya büyüklüğü anne adayının karının büyüklüğü ile doğru orantılı değildir. Bebeğin kilosu anne adayının karnın büyüklüğüne göre anlaşılamaz. Bebek ile ilgili sağlıklı ve doğru ölçümler doktorlar tarafından ultrason muayenesi ile yapılabilir.

Karnın geç büyümesi sorun mudur?

Aynı boy, aynı kilo ve aynı gebelik ayında olan anne adaylarının karınlarının büyüklüğü veya fark edilir hale geldiği zamanlar birbirinden farklı olabilir. O nedenle, karnın geç belirgin hale gelmesi gebelikte bir sorun değildir. Hatta bebekleri aynı kilo ve boyda olan anne adaylarının bile karın büyüklükleri birbirinden farklı olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin haftasına göre gelişiminin nasıl olduğudur? Bu da zaten doktorlar tarafından her ay gidilen düzenli kontrollerle takip edilmektedir. Bu nedenle hamileler karınlarının geç büyümesini problem olarak görmemelidirler.

Anne adayının karnının şekli bebeğin cinsiyeti ile ilgili ipucu verir mi?

Toplumumuzda anne adayının karnının sivri veya yuvarlak olması bebeğin cinsiyetinden kaynaklı olarak düşünülür. Ancak karnın şekli ile bebeğin cinsiyeti arasında bir bağlantı yoktur. Yapılan tahminlerin tutması yalnızca tesadüften ibarettir.

Göbek deliğinin dışa doğru ya da düz olması normal midir?

Rahim gebelik boyunca belirli bir ölçüde büyür. Bu büyüme karın içinde basınç artışına neden olur. Buna bağlı olarak da anne adayının göbek deliği öne doğru dışa çıkabilir ya da düzleşebilir. Bu durum gebelikte son derece normaldir. Eğer göbek deliği aşırı derecede öne çıkar ve şişerse tedbir ve bilgi amaçlı doktora danışılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.