Yanlış Doğum Alarmları

Yanlış Doğum Alarmları

Gebelikte son üç aya görünen yalancı doğum sancıları özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarını endişelendirir. Tıp dilinde bu sancılara bu sancıları ilk kez tanımlayan doktorun adı ile anılır.”Braxton Hicks kontraksiyonları” .

Genellikle gebeliğin son dönemlerinde (3.trimester)görülür ve sıklıkla anne adayları tarafından gerçek doğum sancısı olarak düşünülerek gereksiz endişelere yol açar.

Bu sancılar genellikle sıvı kaybı, stres, aşırı yorgunluk, karın bölgesine gelen darbe ya da travmalardan kaynakla bilmektedir.

Öncelikle yalancı sancılar aniden gelir. Düzensizdir ve zamanla şiddeti artmaz. Oysa gerçek doğum sancıları hafif olarak başlar ve süreklilik gösterir. Bu süreklilik içinde sancının şiddeti de giderek artar. Sancı süresi de yalancı ya da gerçek olup olmadığını belirler. Süre konusunda sistemli bir ölçüm yapılamayan sancılar ise yalancıdır.

Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki yalancı sancıların şiddeti gerçek doğum sancılarının aksine giderek azalır. Yürüdüğünüz, oturma ya da yatma pozisyonlarınızı değiştirdiğiniz anda yalancı doğum sancıları geçebilir.

Yalancı doğum sancılarının en önemli belirtilerinden birisi de kasılmaların gerçekleştiği bölgedir. Yalancı kasılmalar karnın ön bölgesinde gerçekleşir. Gerçek doğum kasılması ise sırt bölgesinden başlar karna doğru yayılır.

Yalancı sancılar gün içinde yorulma sonucu olarak akşamüzeri ya da akşamları daha sıklıkla ortaya çıkar. Bunun dışında anne adayının gün içerisinde aşırı yorucu aktivitelerde bulunduğunda bu aktivitelerin hemen ardından da yalancı kasılmalar görünmektedir.

Alınacak ılık bir duş, bol su tüketimi, sol tarafa doğru yatarak dinlenme bu sancıların giderilmesine yardımcı olacaktır. Özellikle de ayakların karna çekilerek yatılmasını önermekteyiz.

Yalancı sancılar buna rağmen geçmiyorsa doktorunuza danışmanız ve sancınızı tam olarak tanımlayarak onun önerilerini almanız gerekebilir.

Unutmamak gerekir ki yalancı doğum sancısı sırasında kasılmalar düzenli, giderek şiddetini arttıran ve sıklaşan şekilde gelmez. Pozisyon değiştirmeniz ya da yürümeniz ile ağrılar geçmez. Vajinal sıvı ya da kanama sahte doğum sancılarında rastlanan belirtiler değildir. Bu tür belirtiler sizin doğum sürecinizin başladığına dair işaretler olabileceğinden zaman kaybetmeden doktorunuz ile bağlantı kurmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.