Erken Doğum Riski

Erken Doğum Riski

Erken doğum, (preterm doğum) doğumun, gebeliğin 24 ile 37. hafta arasında gerçekleşmesidir. Gebeliğin 37 ile 41. hafta arasında olan doğumlar ise normal zamanında (term) doğumlar olarak değerlendirilir.

Doğumların yaklaşık %10’u erken doğum olarak gerçekleşmektedir. Bebeğin yaşama şansı ise gebelik haftası arttıkça artmaktadır.

Erken doğan bebeklerde görülebilecek bazı problemler; bebekte görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalığı, serebral palsy (spastik çocuk) ve ilerleyen yıllarda okul başarısızlığı görülme ihtimali daha yüksektir.

Erken doğum belirtileri esnasında tedavi nedir?

Erken doğum sancılarını durdurma işlemine “tokoliz” denir. Bu ilaç tedavisinin yanı sıra anne adayının istirahat etmesi ve sıvı ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin akciğer gelişimini tamamlamadığı düşünülürse tamamlamasına yardımcı olabilmek için betametazon türü steroid ilaçlar anne adayına verilir. Bu ilaçlar 24-34. haftalarda uygulanır.


Erken doğum sonrası nelere dikkat edilmeli?

Erken doğum yapan annenin bakımı normal doğum veya sezaryen olan annelerden farklılık göstermez.

Erken doğum yapan kadınların bir sonraki bebek planlarından önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Gebelik öncesi gerekli bazı tahliller yapılır ve örneğin kansızlık gibi erken doğum riskini arttıran bir durum varsa erkenden düzeltilir. Erken doğum yapan annelerin kısa aralıklarla hamile kalmaları erken doğum riskini biraz daha arttırır, bu nedenle gebelikleri arasında yaklaşık 2 yıl olması önerilir. Ayrıca, kısa süre sonra tekrar hamile kalınması yalnızca erken doğum riskini değil, düşük doğum ağırlığı gibi riskleri de bir miktar arttırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.