Evlilik Öncesi Hemoglobinoti Tarama Testinin Önemi

Evlilik Öncesi Hemoglobinoti Tarama Testinin Önemi

Hemoglobinopatiler alyuvarlardaki oksijen taşıyıcı protein olan hemoglobinin anormalliği sonucu ortaya çıkan kalıtsal hastalıklardır. Bu hastalıkların en bilinenleri ise Talasemi(Akdeniz Anemisi) ve Orak Hücre Anemisidir.

Akdeniz anemisi halk arasında Akdeniz kansızlığı olarak bilinir. Akdeniz ülkelerinde görünen bu hastalık tedavisi uygun biçimde yapılmadığı takdirde yaşam kalitesi ve süresi üzerinde olumsuz etkileri olan bir rahatsızlıktır.

Orak hücre anemisi ise alyuvarların orak şeklini almasından dolayı bu adla anılır. Hücrelerdeki bu anomali damarları tıkayabilir. Orak hücre anomalisi olan hastalarda halsizlik, solukluk, şiddetli ağrılar, sarılık ve sık sık enfeksiyona bağlı yüksek ateş şikâyetleri ortaya çıkar.

Hemoglobinopatiler genetik bir rahatsızlık olup kalıtımsal olarak nesilden nesille geçmektedir. Bu nedenle bu genetik rahatsızlıktan dolayı taşıyıcı olup olmadığını kişiler özel bir kan testi ile öğrenebilirler.

Taşıyıcı olup olmadığını bilmek evlilik sonucu dünyaya gelecek çocukların sağlıkları açısından büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle taşıyıcı olan bir kişinin taşıyıcı olmayan biri ile evlenmesi durumunda doğacak çocuğun %50 taşıyıcı %50 normal olma olasılığı vardır. Bu durum da hastalık ortaya çıkmaz ancak çocuklarda taşıyıcılık olup olmadığı araştırılmalıdır.

İki taşıyıcının evlenmesi durumunda ise dünyaya gelen her çocuk için %25 hastalıklı doğma,%50 taşıyıcı %25 de normal olma durumu söz konusudur.

Hasta bir kişinin normal bir kişi ile evlenmesi durumunda ise çocuk hasta olmaz ancak taşıyıcı olur.

Eğer taşıyıcı bir kişi hasta bir kişi ile evlenirse bu kez de çocuğun hasta olma oranı %50, taşıyıcı olma olasılığı da yine %50 dir.

Genetik hastalıklarda hastalığın doğacak çocuklara geçme olasılığı göz önüne alınarak özellikle akraba evliliklerinden sakınılması gerektiğinin altını bir kez daha çizmeliyiz.

Taşıyıcı çiftlerin gebelik öncesi mutlaka genetik tanı testleri yapan merkezlere başvurması ve gereken danışmanlık hizmetlerini almaları sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek dünyaya getirmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Unutulmamalıdır ki Hemoglobinopati taşıyıcılığı; kalıtsaldır, tedavi gerektirmez, evliliğe ve çocuk sahibi olmaya engel değildir. Bir hastalık olmadığı gibi hastalığa da dönüşmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.