5 Soruda Lohusa Depresyonu İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

5 Soruda Lohusa Depresyonu İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey!

1. Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

• Duygusal anlamda iniş çıkışlar
• Depresif ve sinirli ruh hali, yoğun öfke hissetme durumu
• Sık sık ve bitmeyen ağlama krizleri
• Bebekle iletişim kurmada ve bağı geliştirmede yabancılaşma ve uzaklaşma
• Etraftaki insanlarla (aile, aş-dost) iletişim kurmama
• Fazla iştah veya iştah kaybı
• Sürekli uyku hali ve uyuma isteği veya uyuyamama
• Birçok şeyden zevk alamama
• Annelik ile ilgili kaygılar (iyi bir anne olamama endişesi, yetersizlik hissi)
• Depresyon durumu tedavi edilmediğinde ve ilerlediğinde bebeğe veya kendine zarar verme isteği

2. Lohusa depresyonu, doğum sonrası depresyon, postpartum depresyonu olarak kullandığımız bu tanımların hepsi aynı durumu mu tanımlar? Bu tanımlar ne demektir?

Bu ifadelerin hepsi aynı durumun tanımlaması için kullanılan farklı isimlerdir. Doğum gerçekleştikten sonra lohusalık sürecinde hemen hemen her anne ilk 15 gün içinde hüzün yaşayabilir. Yeni sürece alışma dönemi olarak da düşünebiliriz bu süreci. Kısa ve geçici olması istenilen durumdur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz belirtiler artarak devam ediyorsa ve süresi uzuyorsa o zaman daha ağır bir tablodan söz konusu olabilir ve annenin mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir.

3. Lohusa depresyonu ne kadar sürer?

Lohusa depresyonunun ne kadar süreceği annenin kişilik yapısı, yaşadığı ortam, yaşı, kaçıncı bebeği olduğu vs. gibi pek çok unsura bağlı olarak kişiden kişiye göre değişebilir diyebiliriz. Ancak beklenen; bu sürenin uzamadan, annenin depresyon belirtilerini atlatması ve normal yaşam düzenine geçebilmesidir. Belirtileri, annenin eşi ve ailesi tarafından takip edilmesi son derece önemlidir. Süre 1 aylık bir dönemi aşarsa anneninbir uzmandan yardım alması sağlanmalıdır.

Lohusalık dönemi boyunca anneye eşinin ve aile bireylerinin olumlu destek olması süreci kısaltarak, annenin bu süreci rahat atlatmasında çok önemlidir.

4. Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır?

Lohusa hüznünün kısa süre içerisinden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ancak durum depresyon halini almaya başladıysa, mutlaka bir uzman desteği ile süreç değerlendirilmelidir. Kendine ve bebeğine bakmak isteği zayıf bir annenin bu süreci yalnız atlatması zordur ve durum ciddidir.

Eşlerin anlayış ve sabırla anneye yaklaşması ve yardımcı olması gerekir. Babaların bu sürecin geçici olduğunu düşünerek, anneyi bu dönemde yaptığı veya yapamadığı şeylerden dolayı suçlama yoluna gitmemesi gerekir.

5. Lohusalık döneminde her anne doğum sonrası depresyonu yaşar mı?

Lohusa hüznünü her anne yaşayabilir fakat her annede bu durum depresyona dönmeyebilir. Annenin hamilelik döneminden itibaren endişesiz, eş desteğini hissederek bu özel dönemi geçirmesi doğum sonrasında depresyon yaşamamak için atılacak en önemli adımlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.