Bebekler Uyurken Nasıl Büyür?

Bebekler Uyurken Nasıl Büyür?

Bebek gelişiminde inkar edemeyeceğimiz bir gerçek; bebeklerin gerçekten de uyuyarak büyüdükleri… Uyku, bebeklerin gelişiminde yeri doldurulamaz bir ihtiyaçtır ve en az beslenme kadar önemlidir. Ülkemizde yapılan bir araştırmada annelerin %80’inin uykunun bebekleri için ne derece önemli olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığını ortaya koymaktadır.

0-3 yaş aralığı bebeklerin beyin gelişimi için altın bir dönemdir. Bu dönem bebeklerin en hızlı geliştikleri ve büyüdükleri aralıktır, sonraki dönemlerde büyüme ve gelişme hızı düşer ve yavaşlar. Tam da bu dönemde uykunun önemi bir kez daha karşımıza çıkar. Bu süreçte sağlıklı beslenerek, kaliteli uyuyan bebekler, beyin gelişimlerinde çok önemli yol kat ederler.

Bebeğiniz uyurken neler oluyor?

-Uyku sırasında melatonin hormonu salgılanıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynayan bu hormon aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasına da yardımcı oluyor.
-Bebeğiniz uyurken çalışmayan kasları da çalışarak, bebeğinizin enerji depoları yenileniyor.
-Bebeğiniz uyurken beyni çalışıyor ve gelişiyor.
-Bebeğiniz uyanıkken öğrendiği bilgileri, uyku sırasında beynine kaydediyor.
-Bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlanıyor.

0-3 yaş aralığındaki bebekler, ihmal edilirlerse; kesintisiz ve kaliteli uyku ortamı sağlanmaz, sağlıklı beslenmesine dikkat edilmezse beyin gelişiminde ciddi gerilikler ortaya çıkabilir. Bu dönemdeki ihmal ve hataların telafisi olamayabilir. Bu nedenle, bebeklerin en hızlı gelişim gösterdikleri bu dönemin olabildiğince faydalı geçirilmesi amaç edinilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.