Yumurta Dondurma İle İlgili Merak Edilenler

Yumurta Dondurma İle İlgili Merak Edilenler

Yumurta dondurma işlemi nedir?

Yumurta (oosit) dondurma işlemi ile kadının yumurtalıklarından olgun yumurtalar elde edilir. Bu elde edilen yumurtalar sayesinde ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar bu yumurtaları kullanabilir. Kadından alınan bu yumurtalar, özel yöntemlerle alınıp, dondurulur ve saklanır, bu işleme “yumurta dondurma işlemi” denmektedir.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

Erken menopoz riski: Ailesinde erken menopoz görülen kadınlar erken yaşta doğurganlığını kaybedebilirler. Bu riske karşı, ilerleyen zamanda bebek sahibi olabilmek için yumurtalıkları işlevini yitirmeden yumurta dondurma yöntemine başvurmaktadırlar.


Yumurtaların yetersizliği: Kadınlarda, bazı hastalıklara bağlı olarak yumurtalık rezervlerinin azalması söz konusu olabilir. Bu nedenle, biriktirme amaçlı yumurta dondurma işlemi yapılabilmektedir.

Kadın hastalıkları operasyonları öncesinde: Bir takım kadın hastalıkları operasyonlarında yumurtalık rezervleri etkilenmektedir.

Kanser tedavisi öncesinde: Kanser tedavisinin başlamasıyla, ileride bir bebek sahibi olmak isteyen kadınlardan yumurtalar alınarak, saklanmaktadır.

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

İşlemin uygulanacağı kadının yumurtaları hormonal ilaçlar uyarılarak, vajinal ultrasonografi ve OPU (oocyte pick up= egg retrieval = yumurta toplama ) iğnesi yardımıyla yumurtalar toplanıyor. Toplanan bu yumurtalar işlem için özel hazırlanmış solüsyonlar ile belirli bir süre muamele edilerek, her hasta için özel olarak hazırlanmış taşıyıcılarda “-196” derecedeki sıvı azotu içeren tanklarda uzun süre muhafaza edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.