Çocuğumuzu Anlamak İçin Resimlerine Bakalım

Çocuğumuzu Anlamak İçin Resimlerine Bakalım

Henüz kendilerini sözel olarak yeterince ifade edemeyen çocuklar için resim yapmak duygularını aktarabildikleri en iyi araçlardandır. Onların duygularını, bilişsel durumunu, istek ve sıkıntılarını en iyi kâğıt üzerinde ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

Çocuğun iç dünyasını, söylemek istediklerini ve söyleyemediklerini, endişe ve korkularını bize çizgileri ve renkleri ile görebiliriz.

Çocuklar resim yapmaktan çok hoşlanır ve resimlerini yaparken özgürleşir. Yaptıkları sadece karalama bile olsa mutlaka ifade ettikleri bir şeyler vardır yeter ki bu karalamalara dikkatlice bakmayı bilelim.

Öncelikle çocuk resim yaparken dışarıdan müdahale etmemeye, onu resim yaparken özgür bırakmaya özen gösterilmesidir.

Çizdiği resimlerdeki çizgiler, kullanılan renkler, şekillerin boyutu ve sayfa üzerindeki konumu çocuk hakkında ciddi ipuçları verecektir.

Kuşkusuz bu resimleri en doğru tanımlayacak olan konunun uzmanlarıdır.

Ancak beni çok etkileyen bir anımı burada paylaşarak resim yaparak çocuk psikolojisi üzerinde çalışan bir uzman aracılığı ile kendisini dış dünyaya kapatan küçük bir çocuğa nasıl yardımcı olabildiğimizdir.

Marmara depremi sırasında annesiyle birlikte üç gün enkaz altında kalan yavrumuz enkazdan çıkarıldığında annesi ağır yaralıdır. Anne son ana kadar yavrusu ile iletişim kurmaya gayret etmiş, ancak yaklaşık on gün hastanede kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Enkazdan çıkarıldıktan sonra kendisini dış dünyaya kapatan çocuk kimse ile iletişim kurmuyordu. Uzman bir çocuk psikiyatrisi ile yaptığı görüşmeler sonucunda yaptığı resim bugün bile aklımdadır.

Sayfanın ortasında bir ev, evin içinde babası ile kendisi vardı. Anne sayfanın uzak bir köşesinde ve küçük olarak çizilmişti. Oysa yavrumuza annesinin öldüğü henüz söylenmemiş hastanede olduğu anlatılmıştı.

Büyükler ne kadar saklasalar da o annesinin artık onlarla birlikte evlerinde olamayacağını biliyor ancak bunu ifade etmekten sakınıyordu.

Çocukların resimleri belki de ailenizdeki en değerli sanat eseridir. Korunmalı ve resim yapması her zaman desteklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.