Çocuğunuzu Nasıl Seviyorsunuz?

Çocuğunuzu Nasıl Seviyorsunuz?

Kuşkusuz çocuğunuzu çok seviyorsunuz. Peki, bu sevgiyi ona nasıl gösteriyorsunuz? Koşullu mu yoksa koşulsuz mu? Ona olan sevginizi gösterme biçiminizin onun kişiliğinin oluşumuna nasıl bir etkisi vardır bu yazımızda bunu anlatmaya çalışacağız.

Aslında sadece çocuğunuzun gelişimi değil tüm ilişkilerimizde sevgimizi gösterme biçimimiz yaşamımızı derinden etkiler.

Öncelikle koşullu sevgi ile koşulsuz sevginin tanımını yapalım.

Koşullu sevgiyi tanımlayacak en net cümle “bu davranışı yaparsan seni sevmem “şeklinde kurulur. Çocuğumuzun yapmasını istemediğimiz bir davranışı karşısında içine düştüğümüz otorite boşluğu ile baş edebilmek için sevgiyi silah olarak kullanmaktır koşullu sevgi.

Evet, o an için sorunu çözebiliriz. Ama bunun çok tehlikeli sonuçları uzun vadede ortaya çıkacaktır. Hep başkalarını memnun etmek için kendini yok sayan bireyler bu anlayışla yetişir. Kendi istediği gibi davranamazlar. Otorite tarafından onaylanmak ihtiyacı duyarlar. Daha da kötüsü bu tehdit çocukta yanlış bir davranışı ile anne babayı kaybedeceği korkusunun yerleşmesine neden olur.

Çocuğun en yakınında bulunan anne ve babası ile olan ilişkisi güven ve sevgi temelinde olmalıdır. Ona seni sen olduğun için seviyoruz. Bunun için bir ön koşulumuz yok. Seni her koşulda seveceğiz dediğimizde artık kendisine öz güveni olan, ne istediğini bilen bir birey olmaya ilk adımlarını atar.

Çocuğunuza sevdiklerini kaybetme korkusunu yaşatmayın.

Elbette ona sınırları olduğunu öğretmelisiniz ama bu sınırları çizerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sınırların ne sınırsız olması ne de onun kişilik gelişimini engelleyecek kadar dar olmasıdır.

Zaman zaman onu sevdiği şeylerden kısa süreliğine de olsa mahrum edebilirsiniz. Kaybetmeyi de öğrenmeli. Ama bu yoksunluk çok uzun olmamalı, hatasını anladığı ve özür dilediğinde aranızda yeniden barış imzalanmalıdır. Bu durumda çocukla doğru iletişim kurmak, sorunu karşılıklı ve soğukkanlı biçimde çözmek size çok yardımcı olacaktır.

Sizin kadar onun da kendisini ifade etme hakkı olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.