Çocuklar Sınırlara Neden İhtiyaç Duyarlar?

Çocuklar Sınırlara Neden İhtiyaç Duyarlar?

Ebeveynler neden sınır koyamazlar?

Anne babalar çocuklarının üzülmesini istemezler. Bu nedenle çocuğun talep ettiği şey “olmayacak” bir şey de olsa yine de sınırları zorlamayı tercih ederler. Bu tutumu sergileyen ebeveynler çocuklarına “hayır” demekten kaygı duyan ebeveynlerdir. “Çocuğum bana güvenmezse”, “ilişkimiz zedelenirse”, “beni sevmezse”, “psikolojisi bozulursa” gibi endişeler nedeniyle çocuğa sınır koymazlar. Çocuklarını mutsuz etmek ise en büyük korkularıdır.

Çocuklar neden sınırlara ihtiyaç duyarlar?

Çocukların kendilerine kural koyma, sınır belirleme ve rutin oluşturma yetileri yoktur. O nedenle büyüklerin onlar için doğru kuralları koymalarına, sınırları belirlemelerine ve rutinleri oluşturmalarına ihtiyaç duyarlar. Bu çocukların gelişimsel bir ihtiyacıdır. Eğer sınır koyulmazsa çocuğun bu gelişimsel ve psikolojik ihtiyacı karşılanmamış olur. Çocuğun büyüdüğü ortamda “sınırların olmaması” onlar için kaygı verici bir durumdur. Karmaşa onlar için “kaybolmuşluk” ve “belirsizlik” hissi demektir.

Sınırlar, çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olan en önemli unsurdur. Bir sonraki aşamada ne olacağını bilen çocuk rahatlayacaktır. Ayrıca hangi konuda ne yapıp yapmaması gerektiğini öğrenmiş bir çocuk çok daha kendine güvenle hareket edecektir. Aslında ebeveynler çocuklarına sınır koyarak; çocuğun, kendini güvende hissetmesine, etrafta ve evde uyumunun artmasına, sorumluluk duygusunu tanımasına ve geliştirmesine ayrıca da aile içi iletişimini doğru düzenlemesine yardımcı olur.

Biz yetişkinler için bile sınırlar ve rutinler rahatlatıcıdır. Kurallara bizim gibi çocukların da ihtiyaçları vardır. Elbette ki, doğru çizilmiş sınırlar, olumlu şekilde öğretilmiş kurallar ve faydalı rutinler çocukların gelişiminde son derece faydalı ve en güzel öğrenme araçlarındandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.