Çocuklarda Hemanjiom (Gül Lekesi) ve Tedavisi

Çocuklarda Hemanjiom (Gül Lekesi) ve Tedavisi

Halk arasında gül lekesi de denilen Hemanjiom bir damar beni olarak da tanımlanmaktadır. Kan damarlarının yoğun olarak bir araya gelmesinden kaynaklanır. Büyüklüğü 1 mm den tüm kolu, bacağı ya da yüzü kaplayacak boyutlara ulaşabilmektedir. Kol, bacak, yüz bölgelerinde, dudak, burun kenarlarında ya da dilde de görülebilir. Ancak zaman zaman iç organlarda da ortaya çıkmaktadır. Yapısı süngerimsi görünümde ve damardan yana çok zengin olduğundan dolayı  çok kanlıdır. Özellikle yenidoğan döneminde en yaygın görülen iyi huylu tümördür. Doğum lekesi olarak bilinen bu lekelerin bir kısmı bebek büyüdükçe yok olabilir.

Kızlarda erkek çocuklarına oranla görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca prematüre bebeklerde ve beyaz tenli bebeklerde koyu renklilere göre daha çok hemanjioma rastlanılır.

Doğumda hiç görünmeyen bazı lezyonlar doğum sonrası 8 ile 18 ay arası dönemde ortaya çıkabilir.10 yaşına kadar bu lekelerin bir kısmı yok olmaktadır. Mor, kırmızı, pembe renkte olan bu lezyonlar ilk göründüğü andan itibaren yakından gözlenmeli sık sık ölçülerek ve fotoğrafı çekilerek büyümesi yakından takip edilmelidir. Özellikle burun delikleri, ağız kenarında ve kulak bölgesindeki lezyonlara çok daha dikkat edilmesi gerekir. Burun deliklerini tıkayarak solunumu engelleme, ağız bölgesinde beslenme ve kulakları tıkanarak duymayı engelleyen hemajiomlar çocuğun gelişimini olumsuz etkileyecektir. Benzer şekilde anal bölge ve göz kenarındaki hemojiomlar da ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Diz ya da bacakta oluşan hemajiomlar özellikle kendi başına hareket etmeye ve emeklemeye başlayan bebeklerde sürtünme ile kanamalara neden olacağından en kısa zamanda bir plastik cerrah tarafından yapılacak cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

Hemanjiom çoğunlukla ciltte görülse de görüldükleri bir diğer bölge de karaciğerdir.  Karaciğer hemajiomu çoğunlukla herhangi bir belirti göstermeyen iyi huylu bir tümördür. Doktorunuzun yakın takibi ve önerileri ile uygulanacak tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Günümüzde hemjiom tedavisi için yeni yöntemler gelişmekte ve ameliyatsız tedavi seçenekleri hastalara sunulmaktadır.

Sağlıklı günler dileklerimizle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.