Çocukların Anne-Baba İle Banyo Yapması

Çocukların Anne-Baba İle Banyo Yapması

Birçok anne-baba hem pratik olduğu için, hem de çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmek için birlikte banyo yapmayı tercih edebiliyorlar. Çocukların ebeveynleri ile banyo yapmaları, kendi bedenlerini tanımaları açısından öğretici olabilir. Ancak ebeveynle banyo yapmada çocuğun yaşı belirleyicidir.

Çocukların 2,5 – 3 yaş aralığında cinsel kimliğinin farkına varmasıyla birlikte ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konularda artar. Bu dönemde çocuklar için sağlıklı bir cinsel kimlik oluşturmak, ilerleyen dönemlerde onların sağlıklı psikolojide olabilmeleri için son derece hayatidir.

2-3 yaş döneminde tuvalet eğitimine başlanmasıyla birlikte çocuk kendi vücudunun farkına varır ve cinsel kimliğini anlamak için yardıma ihtiyaç duyduğu bir döneme girer. Bu dönemde çocuklar gördükleri-duydukları şeyler üzerinden sorular sormaya başlar. Bu nedenle, bu keşif sürecinde anne-babalar, çocuklarının yanında giyinmemeye, birlikte çıplak şekilde banyo yapmamaya özen gösterebilirler. Çünkü çocuklardan gelen bu sorulara cevap vermek ebeveynler için her zaman kolay olmayabilir.

Çocuklardan bu konularda gelen sorulara cevap verirken, detaylı bilgiler yerine çocuğun yaşına uygun net ve basit anlatımlar tercih edilebilir. Ayrıca çocuğa bedenin özel bölümleri anlatılarak, kendisinin istemediği takdirde hiç kimsenin dokunamayacağı da zaman zaman söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.