Çocuğumuza Nasıl Doğru Şekilde “Hayır” Diyebiliriz?

Çocuğumuza Nasıl Doğru Şekilde “Hayır” Diyebiliriz?

Çocuk parkından veya oyuncakçıdan çığlık çığlığa bağıran çocuğunu götürmeye çalışan anne-babaları görmüşlüğümüz vardır. Bu, çocuğunu büyütürken hemen hemen tüm ebeveynlerin başına gelen en zor durumlardandır. Anne-babalar çocuklarının böyle yapmalarını engellemek için kızma, sert şekilde uyarma, kural koyma gibi yollara başvururlar. Ancak sonucun genelde değişmediğinden, ne yaparlarsa yapsınlar çocuklarında hiçbir değişiklik olmamasından yakınırlar. Oysa, küçük çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, onlarla kurduğumuz iletişim biçimimizi değiştirirsek çözümün hiç de zor olmadığını ortaya koyuyor.

“Hayır” deme biçimimizi değiştirmek:

Çocuğumuza yapmasını istemediğimiz şeylerde “yapma”, “yiyemezsin”, “giyemezsin” ya da direkt “hayır” diyerek konuyu sonlandırmak istiyoruz. Ancak bu şekilde bir anlatım onların yalnızca öfkelenmelerine ve inatlaşmalarına neden oluyor. Çocuğumuza hayır demeden önce basitçe sebebi söyleyip, sonrasında ise “yapamazsın” gibi bir ifade yerine “yapmayız” gibi bir ifadeyle onun aidiyet hissine hitap ederek, kuralın hepimiz için geçerli olduğu mesajını vermek en etkili yollardan bir tanesi. Yemekten önce bir şeyler yemek isteyen çocuğumuza “hayır yiyemezsin” demek yerine, “yemeklerden önce iştahımız kapanmasın diye bir şeyler yemeyiz” diyerek, her seferinde aynı cevabı vermek kısa sürede onun bu durumu benimsemesini sağlayacaktır.

Hayırlarımızı yinelemek ve tutarlı olmak:

Çocuğumuza aynı konularda her seferinde farklı cevaplar vermek, bazen dediğini sussun diye yapmak, bazen sinirlenip açıklama yapmadan bağırıp, kızarak yapmamak onu ikilemde bırakacaktır. Çocuk, aynı olay karşısında her defasında farklı cevaplar aldığı için neyle karışılacağını bilemeyip, “hayırı” “evete” çevirmek için inat edecektir. Bu nedenle cevabınızı yinelemek ve tutarlı olmak onun kuralları öğrenmesinde son derece etkili olacaktır.

Seçenekler sunarak hayır demek:

Çocuğumuza yapamayacağı konuların yerine alternatifler sunarak, onun tercih yapmasını sağlamak rahatlamasına neden olacaktır. Onların seçim yapmasını sağlamak söz haklarının olduğunu hissettirecektir. Parktan eve gelmek istemeyen çocuğumuza “şimdi eve gidince banyoda köpük mü yapmak istersin, yoksa boya mı yapmak ister misin?” demek “hayır eve gidiyoruz, yürü çabuk” demekten çok daha yapıcı olacaktır.

Geri sayım yöntemiyle hayır demek:

Tabletinin başından kalkmayan, banyodan çıkmayan çocuğumuza ne kadar zamanının kaldığını söylemek sonuca hazırlanmasını sağlayacaktır. “5 dakika sonra banyodan çıkıyoruz… 3… 2… “ gibi.

Çocuklarımız her zaman söylediğimiz şeyleri yapmayabilirler. İnat ederek, ağlayarak isteklerini yaptırmak için uğraşabilirler. Hayırlarımızı doğru şekilde biçimlendirirsek, çocuğumuzla inatlaşmadan, hem onu hem de kendimizi yıpratmadan kurallarımızı uygulayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.