Emekleme ve Yürüteç Kullanımı

Emekleme ve Yürüteç Kullanımı

Bebeklerin kendi başlarına hareket ederek bir yerden bir yere gidebildikleri süreç emeklemedir. Bunun için öncelikle santral sinir sisteminin yeterli olgunluğa erişmesi ve emeklemeye yönelik hareketleri öğrenmesi gerekir.

El kontrolü, konuşma becerisi gibi emekleme de hem santral sinir sisteminin olgunlaşması hem de bu olgunlaşmayla birlikte öğrenme süreci sonucu elde edilen kazanımlardır. Emekleme bebekten bebeğe değişse de altı ile dokuz aylık dönemde gerçekleşir. Bazı bebekler ise hiç emeklemeden iki ayağının üzerinde durmaya başlar. Bazıları ise poposunun üzerinde sıçrama hareketleri ile yürüme öncesi alıştırmalarını yapar.

Beş -altı aylık olduğunda destekle oturabilen bebekler daha sonra desteksiz oturma aşamasına geçer. Bundan sonraki gelişim aşaması ise emeklemedir. Bebeğin yürüme öncesi bu aşamasında bazı aileler yürüteç ile süreci hızlandırmak istemektedir. Ancak bu uygulamanın sakıncalarının altını burada çizmek istiyoruz.

  • Öncelikle yürüteç doğal sürece müdahale eden bir yöntemdir.
  • Emekleme ve yürümeye geçişteki ayakta iken dengede durma, adım atma, düştüğünde ayağa kalkma aşamalarında yürüteç kullanımı sürece müdahale ettiğinden kesintiye neden olmaktadır.
  • Yürüteç ile duvara ya da eşyalara çarpma ile istenmeyen kazalara da neden olunacağını ayrıca belirtmeliyiz.
  • İstedikleri her yere yürüteç ile gidemeyen bebekler yürüme isteği azalabilir.
  • İskelet yapıları henüz tam gelişmediğinden yürüteç kullanımı kalça ve omurga yapılarında olumsuz sonuçlar doğuracak yapı bozukluklarına neden olmaktadır.
  • Yanlış yürüme alışkanlıklarına yol açar. Yürüteç kullanırken bebeklerin parmak uçlarını kullanmaktadırlar. Daha sonraki dönemlerde bu alışkanlıklarından vazgeçmekte oldukça zorlanmaktadırlar.

Yürüteç kullanmak yerine çocuğunuzun güvenle yürüyebileceği alanlar yaratmak çok daha sağlıklıdır. Bu aşamada çocuğun yaşadığı alanda yürürken ayağına batacak zarar verecek sivri ve sert maddelerin olmadığından emin olun. Aynı şekilde düştüğünde istenmeyen yaralanma ve travmalara neden olacak köşeli sehpa ve mobilyalar, cam eşyaları bu dönemde kaldırmanızda yarar vardır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.