FSH Hormonu Yüksekliği

FSH Hormonu Yüksekliği

FSH hormonu kadınlarda yumurtalıklardaki folikülleri uyararak büyümesini sağlar. Foliküller yumurtayı taşıyan küçük keseciklerdir. FSH hormonu etkisiyle foliküller büyür ve adet döneminde de LH hormonun yardımıyla çatlama gerçekleşerek “yumurtlama (ovulasyon)” olur.

FSH hormonu adet düzensizliği ve kısırlık (infertilite) problemi olan kadınlarda mutlaka ölçülmeli ve değerlendirilmelidir. Kanda FSH hormonu değeri ölçümü adetin 3. günü yapılır.

Kadınlarda ilerleyen yaş, yumurtalık (over) rezervini azaltır ve böylece FSH hormonu yükselir. Özellikle 35 yaşından sonra kadınlarda FSH hormonunda yavaş yavaş yükselme görülür ve 40 yaşından itibaren bu yükselme hızlanır. Kullanılan bazı ilaçlar veya gebelikten korunma yöntemleri (doğum kontol hapları ve diğer yöntemler) FSH hormonunun yükselmesine neden olmazlar.

Kadınlarda FSH hormonu değeri kaç olmalıdır?

Kadınlarda adetin 3. gününde bakılan FSH hormonu değerinin 8-10 aralığının altında olması beklenir. Adetin döneminin farklı günlerinde bakılırsa bu değer daha yüksek çıkabilir bu nedenle özellikle foliküler fazın başlangıcı olan adetin ilk günlerinde ölçüm yapılmalıdır.


FSH hormonu değeri kaç olduğunda gebe kalmak zorlaşır?

Gebelik düşünen bir anne adayında FSH hormonu değeri 10’un üzerine çıktığında hamile kalma şansında düşüş olabilir. FSH 15’in üzerine çıktığında ise gebe kalma olasılığı daha da düşük seviyede olur. FSH hormon değerinde artış ne kadar fazla olursa hamilelik şansı o kadar zorlaşır. Bu durum kendiliğinden olan (spontan) gebelikler, ilaç tedavisi ile veya tüp bebek ile elde edilen gebelikler için de geçerlidir.

FSH değeri düşürülebilir mi?

Gebelik elde edebilmek için anne adayları FSH değerini düşürmek için neler yapılabileceklerini araştırmaya başlarlar. FSH değerinin yükselmesi, kadının yaşının ilerlemesiyle birlikte yumurtalık rezervindeki azalmayı ifade eder ve tıpkı yaşlanma gibi bu durumda geri dönülmezdir. Yaşı ilerleyen kadında yumurta sayısı ve kalitesi gittikçe azalır ve hiçbir ilaç veya tedavi, bitkisel yiyecekler, içecekler de dahil olmak üzere, yumurta sayısını ve kalitesini tekrar düzeltemez. Bu durumda yapılması gereken FSH değerinin düşürmeye çalışmak değil de, daha da yükselmeden tedavi ile gebelik elde etmeye çalışmak olacaktır.

Kadınlarda bir bebek sahibi olabilme kapasitesini yalnızca FSH değeri göstermez. Bunun dışında bir çok farklı tahlil, testler ve yöntemlerle gebelik elde edilmediği takdirde incelemeler yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.