Bebeğiniz Sık Sık Uyanıyor mu?

Bebeğiniz Sık Sık Uyanıyor mu?

Bebeğiniz doğduğunda gününün çoğunu uykuda geçirecek, günde ortalama olarak 14-16 saat kadar uyuyacaktır. Neredeyse bir yaşına kadar gündüz de sıklıkla uyuduğu için bebeklerin gece uykusu kavramı tam olarak yoktur. Genellikle bir rutini takip ederler. İlk aylarında 2-3 saatte bir, 4. aylarından itibaren ise 4 saat ve daha fazla aralıklarla beslenmek için uyanırlar. Bu süre bebek büyüdükçe artar.

Büyüme hormonu uykuda faaliyetini arttırdığı için bebeklerin uykusu gelişimleri için son derece önemlidir.

Bebeğiniz sık sık uyanıyor mu?

Uykuya daldığı halde bebeğiniz sık sık uyanıyorsa uyandığı zamanları takip ederek uykusunu bölen etkenin ne olduğunu tespit edebilirsiniz. Yanından ayrıldığınızda mı uyanıyor? Ses ve ışıktan mı etkileniyor? Emzik kullanıyor ve emziği mi düşüyor? Ağlıyor ve tekrar uykuya mı dalamıyor?

Yanından ayrıldığınızda mı uyanıyor?

Bebekler annelerinin kokularını sürekli duymak isterler. 4. aydan itibaren ise anneyi kaybetme korkusunu duymaya başlarlar. Bebeğinizi uyuttuktan sonra bir süre daha yanında kalarak, başını okşamanız, elini tutmanız onu rahatlatacak ve derin uykuya huzurla geçmesine yardımcı olacaktır.

Ses ve ışıktan mı etkileniyor?

Bebekler, renkleri ve sesleri fark etmeye başladığında, içinde bulunduğu ortamdan kopmak istemeyerek uykuya geçmekte direnebilirler. Bu nedenle, akşam uyku saatine yaklaştığınızda ışıkları azaltarak, evdeki ses düzeyini ayarlamanız etkili olacaktır. Böylece bebeğiniz gece ve gündüz farkını da kavrayacaktır. Her gün aynı şekilde takip edeceğiniz bu rutinle bebeğinize uyku zamanının geldiğini öğretmiş olacaksınız.

Emzik kullanıyor ve sıklıkla düşürüyor mu?

Bebeğiniz için seçtiğiniz emziğin onun ayına ve damak yapısına uygun olduğundan emin olun. Eğer kullandığınız emzik bebeğinizin ayına ve damak yapısına uygun değilse bebeğinizin ağzından sık sık düşecek ve bebeğiniz de uyanacaktır. Eğer emzik uygun olduğu halde bebeğiniz sık sık emziğini düşürüyorsa bebeğinizin burnu tıkalı olabilir, yatmadan önce bebeğinizin burun temizliğini yapmanız iyi bir çözüm olacaktır.

Bebeğiniz ağlıyor ve uykuya mı dalamıyor?

Eğer bebeğinizi yeterli beslediğinizi düşündüğünüz halde uykuya dalamadığını ve ağladığını gözlemliyorsanız durumu doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır. Yeterli beslendiği halde uykuya dalamayan bebeklerin bir ağrısı olabileceği düşünülür. Akla ilk gelen şikayetler arasında ise; gaz sancısı, diş çıkarma, reflü, idrar yolu enfeksiyonu sayılabilir. Eğer bebeğiniz bu şikayetlerden birisi nedeniyle uykuya geçemiyorsa büyük ihtimalle yaşadığı sıkıntı bitince rahatlayacak ve kolaylıkla uykuya dalabilecektir.

Bebeğinizin odasının da sağlıklı uyku koşullarını destekler nitelikte olmasına özen göstermeniz önemlidir. Havalandırılmış, uygun oda sıcaklığında, sessiz ve hafif ışığın olduğu, fazla eşyanın yer almadığı bir oda bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Uykusunu alan bebek, sakin, huzurlu ve iştahlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.