Bebeğin Cinsiyeti Hangi Ayda Kesinleşir?

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Ayda Kesinleşir?

Bebeğin cinsiyetini anlamak için, hamileliğin belirli bir haftasından sonra ultrason muayenesi yapılır. Bu muayene ile bebeğin cinsiyeti görülebilir. Aslında, bebeğin cinsiyeti gebelik oluştuğu andan itibaren genetik olarak bellidir. Fakat ultrasonda görülebilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir.

Bir bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiğinde yani 13. hafta civarında anlaşılabilir. Ancak bu aylarda zaman zaman bu mümkün olmayabilir. Bu nedenle 16-17. haftalarda net bir şekilde bebeğin cinsiyeti görülebilir. 20. haftaya ulaşmış bir gebelikte ise cinsiyet artık çok net bir şekilde, yanılma payı olmadan değerlendirilir.

Bebeğin cinsiyet tespitinde nadiren de olsa yanılmalar olabilir. Bebeğin küçük olduğu haftalarda cinsiyet farklı görülebilir. Bu durum genellikle erkek bebeklerin penisinin izlenmemesi durumunda olur. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma oranı çok düşüktür. Ancak kız olduğu söylenen bebeklerde yanılma daha sıklıkla görülür çünkü penisin görülememesi kız olduğu yanılgısını oluşturur.

Ultrason ile cinsiyeti belirleme dışında, gebelik sırasında anne karnından amnion sıvısı alınarak (amniosentez) gibi bazı yöntemlerle de kromozal incelemeler yapılarak bebeğin cinsiyeti kesin olarak izlenebilir. Ancak hangi yöntem ile bebeğinizin cinsiyetini öğreneceğinizi doktorunuz sizin için seçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.