Hadi Kızım, Hadi Oğlum…

Hadi Kızım, Hadi Oğlum…

Okula hazırlanırken, yemek yerken, parktan eve dönerken, giyinirken, banyo yaparken kısacası gün içinde yaptığımız her şeyde çocuklarımıza sürekli “hadi” derken buluyoruz kendimizi. “Hadi kızım, hadi oğlum, hadiiiii” demekten dilimizde tüy bitiyor ama yine de sözümüzü dinletip, hızlı hareket ettiremiyoruz onları.

Peki “hadi” sözcüğü çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

İnsanların davranışlarında çocukluk yıllarının etkilerinin büyük olduğunu biliyoruz. “Hadi” sözcüğü çocuklar üzerinde negatif etki yaratarak telaş uyandırıyor. Yapılan araştırmalar, “hadi” sözcüğü ile büyüyen çocukların yetişkin olduklarında daha unutkan ve daha telaşlı bireyler olduklarını gösteriyor.

“Hadi” demek yerine ne yapabiliriz?

Ebeveynler olarak çocuklarımızın hızlıca diş fırçalamalarını, yemeklerini bizimle aynı anda bitirmelerini, uykuya hemen dalmalarını, ödevlerini bir an önce bitirmelerini ve daha gün içindeki birçok şeyi hızlıca yapmalarını istiyoruz. Oysa bunları çocuklarımızın bizim kadar pratik ve hızlı yapmalarını bekleyemeyiz. Fakat birazcık da olsa işleri hızlandırmak için işte önerilerimiz:

Zaman sınırı koymak:

Yemek, diş fırçalama, banyo gibi uzayan işler için çocuğumuza zaman sınırı koymak etkili bir yöntem. Koyulan zamanı somutlaştırmak için ise bir kum saati alabilir ya da  saati göstererek zaman ayarlamasını yapabilirsiniz.

Rutinler oluşturmak:

Çocuklar için rutin hale gelmiş ve sürekli tekrar edilen şeyler daha hızlı ve pratik hale gelecektir. Her akşam diş fırçalamak, her gün yatak toplamak, her gün kendi başına giyinmek gibi…


Hızlı olmak için onun yerine yapmamak:

Anne babalar, hızlıca evden çıkmak için ayakkabısını giymeye çalışan çocuğunun ayakkabısını giydirir, hızlıca yemek bitsin diye anneler genelde çocuklarına yemeklerini yedirir, hemen giyinsin diye anne ya da baba çocuğun üstünü giydirir. Bunları yaparken unutulan nokta; bunları yapmaya devam ettiğimiz sürece çocuklarımızın bu konularda kaydedecekleri aşamayı daha da yavaşlattığımız. Onun adına işlerini yapmak yerine doğru bir zamanlama ile işleri planlamalıyız. Çocuğumuzun hızına göre, işlerini tamamlaması için biraz daha önce işlere başlamasını sağlayabiliriz, böylece o işlerini tamamlarken biz de zamandan kazanmış olabiliriz.

Olumlu destek olmak ve motivasyonu arttırmak:

Çocuğumuz hareketini yaparken ona sürekli hadi hadi diyerek onu sıkıştırıp, endişe ve telaşa itmek yerine, “çok iyi gidiyorsun, devam edebilirsin” veya “çok güzel yapıyorsun, aynı şekilde devam edebilirsin” gibi olumlu motivasyon sözcükleriyle onu cesaretlendirerek yaptığı işe konsantrasyonunu arttırıp dikkatlice yapmasını sağlayabilirsiniz.

Israrcı ve iknacı tavrı bırakmak:

Biz hadi dedikçe çocuğumuz daha da karşı koyabilir. Yapmak istemeyebilir. Böyle durumlarda ısrarcı ve iknacı tavrımızı bir kenara bırakarak kendisinin davranışının sonucunun ne olduğunu görmesini sağlayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.