Hamilelikte Sigara ve Zararları

Hamilelikte Sigara ve Zararları

Hamilelik boyunca içilen sigaranın sıklığı ve miktarı fark etmeksizin, rahatlıkla söyleyebiliriz ki; bebek için birçok zararı vardır. Bu nedenle gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hamilelikte sigaranın uğratacağı zararlar:

– Erken doğum riski artar.
– Düşük yapma riski artar.
– Bebekte zayıf akciğer gelişimi ve neticesinde doğum sonrasında oluşabilecek problemlerin olma ihtimali artar.
– Düşük doğum ağırlığı ile bebeğin doğma riski artar.
– Erken dönem bebek ölüm riskini artırır.

– Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
– Bebeğin eşinin erken ayrılma riski artar.
– Bebeğin eşinin aşağı yerleşme riski artar.
– Erken su gelmesi riski artar.

Sigara ve sigara dumanının içinde birçok zararlı madde vardır. Bunların başında nikotin ve karbon monoksit gelmektedir. Bu maddeler anne adayının hamileliğinde içtiği sigarayla bebeğin de kanına geçmektedir.

Sigara içen anne adaylarının düşük veya erken doğum yapma riski 2 kat artmaktadır. Bebekler ise ortalama 200-250 gram daha düşük ağırlıkta ve 1-2 cm kadar daha kısa doğmaktadırlar. Ayrıca bu bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma riskleri daha fazladır.

Gebelikte sigara içmek, doğumdan sonra görülen “ani bebek ölümü” nün en önemli nedeni olup, ayrıca bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 2-6 kat artabilmektedir.

Sigara içen annelerin çocuklarında solunum sistemi, sinir sistemi, duyu organları, deri ve idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklar daha sık görülmektedir.

Sigara içmek doğum sonrasında emzirirken de annenin süt vermesinde ve süt miktarında sorunlara neden olabilir.

Yapılan çalışmalar; doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, okuma zorlukları gibi birçok soruna daha sık rastlandığını ortaya koymuştur. Yine bazı çalışmalarda bu bebeklerde bazı davranış bozukluklarının da daha sık görüldüğü ortaya koyulmuştur.

Ayrıca doğumdan sonra bebeğin yaşam alanında çok fazla sigara içen insan olması ve etrafında sigara içilmesinden dolayı dumana ve kokuya maruz kalan çocuklarda birçok sağlık problemi daha sık görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.