Okul Öncesi Dönemde Matematik Eğitimi

Okul Öncesi Dönemde Matematik Eğitimi

Matematik bir düşünme şeklidir, gerçek dünyayı anlamak ve gözlemlemektir. Matematiğin kendisi soyuttur ancak somut dünyaya uygulanabilir. Matematiksel kavramların temeli bebeklik döneminde atılır. Bebekler doğdukları andan itibaren bu somut dünyayı duyu organları yoluyla anlamaya çalışırlar. Yani nesnelerin renk, boyut, şekil ve yapıya ait bilgilerini alırlar. Bütün çocuklar öğrenmek adına doğal bir isteğe sahiptir. Matematiği öğrenmek doğal bir merak ve heyecana dayalıdır ancak doğal deneyimlerle gelişir.

Peki bu doğal deneyimler nelerdir?

Örneğin; çocuğunuzla birlikte sofra hazırlarken, her tabağa bir kaşık yerleştirmek onun her nesneye birebir eşleme yapmayı öğrenmesini sağlar. Bu da sayı korunumunun temelini oluşturur. Yine çocuğunuzla yapacağınız bir mutfak etkinliği, onun parça-bütün ilişkisini kazanmasını sağlar. Büyük parçaların küçük parçalara ayrılabileceğine dair fikirler çok küçük yaşlardan itibaren kazandırılabilir. Bu da matematikte yer alan kesir kavramının temelini oluşturur.

Çocuğunuzun iki farklı oyuncağını yan yana getirip, bu oyuncağın benzer ve farklı yönlerini konuşmanız, onun karşılaştırma becerilerinin gelişimini sağlar. Piaget’e göre okul öncesinde çocuklar ölçümsel işlem yapmadan algısal olarak karşılaştırma yaparlar.

Çocuğunuzla incelediğiniz bebeklik albümünde, hem onun gelişimini beraber gözlemleyebilir hem de birkaç fotoğraf alıp bebeklikten günümüze bunları sıralamasını isteyebilirsiniz. Sıralama nesnenin ölçülebilen ya da ölçülemeyen özelliklerinin düzenlenmesidir. Karşılaştırmanın en üst seviyesidir. Matematiksel sonuç çıkarma ve sayı sisteminin temelini oluşturur.

Sizin de çeşitlendirebileceğiniz günlük aktiviteler ile hem çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmiş olursunuz hem de onun bilişsel gelişimini desteklemiş olursunuz. Burada önemli olan ” Haydi şimdi matematik öğrenelim” algısının dışında, günlük doğal deneyimler içinde çocuğunuzla eğlenerek vakit geçirirken, onun matematiği sevmesine, günlük hayatta nerede ve nerelerde kullanıldığını anlamlandırabilmesine yardımcı olmak ve matematiğin yaşam içindeki önemini ve gerekliliğini kavratmaktır. Çocuğunuzun gelişim seviyesine göre akıl yürütme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesidir.

Okul öncesi dönemde, çocuklarımıza uygun bir şekilde matematiği öğrenme imkânları sunarsak okula dair hazır bulunuşlukları artar ya da bir sonraki eğitim basamağı olan ilköğretime daha sorunsuz bir geçiş yapabilmelerine olanak sağlanmış olur.

Asiye Yıldız KARAGİSİ
Eğitimci
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.