Yavrularımızın Dünyasını Ellerinden Almayalım

Yavrularımızın Dünyasını Ellerinden Almayalım

Çocukluğumuzdan çok iyi anımsayacağımız bir masal vardı. Pamuk Prensesi elindeki parlak elma ile kandıran üvey anne. Pamuk Prenses elmanın görüntüsüne kanıp onu alır ve sonra derin bir uykuya dalar Elmanın parlaklığı karşılığında yaşamın tüm güzelliklerini kaybetmiştir.

Yazıya bu masalı anımsatarak başladım ama günümüzde pedagoglar tarafından bu ve benzeri masalların çocuk gelişimine uygun olmadığını önemle belirtmeliyim.

Evet, asıl konumuza geri dönelim. Acaba biz yetişkinler çocuklarımıza hangi ödülleri sunarak onların dünyasını ellerinden alıyoruz? Ya da hangi davranışlarımızla? Hangi alışkanlıklarımızla? Söylediklerimiz ile davranışlarımız arasındaki çelişkilerle onlara nasıl örnek oluyoruz?

Öncelikle çocuklar ne dediğimizden çok nasıl söylediğimiz ve davrandığımızı örnek alacaktır. Yere çöp atmamak gerektiğinden çok elinizdeki çöpü çöp kutusu bulana kadar taşırsanız çocuğunuzda çevre bilinci oluşacaktır.

Siz insanlar hakkında sürekli olumsuz ve küçümseyici ifadelerle konuşursanız onun arkadaşları ile doğru iletişim kurmasını bekleyemeyiz.

Kavgacı, saldırgan tavırlarınız sonucunda korkak, içine kapanık ya da ani parlamalarla saldırgan bir çocuk yetiştirdiğinizi unutmayın.

Tüm yetişkinler çevreyi kirletirken, denizlere atıklar atarken, doğal kaynakları yok ederken yani dünyanın dengesini bozarken aslında kısa vadeli kazançlar uğruna çocuklarımızın geleceğini yok ediyoruz.

Doğadan uzaklaştırıp teknolojik oyuncaklarla doldurulan odaların çocukların dünyasını ele alan küçük hücreler olduğunu düşündüm geçenlerde.

Çocukluk, yaşıtlarıyla toprakla, ağaçla, kuşlarla, akar suyun sesi, dalından toplanan meyve ile paylaşıldığında yaşamın en güzel anılarının biriktiği yıllardır. Böylesi bir çocukluğun yetişkinliği ise yaşadıkları anılara sıkı sıkı sarılan bireyler olacaktır.

Bu yetişkinler ise hiç bir zaman ellerinde doğal olmayan bir parlaklıktaki elma ile küçük çocukların dünyasına zarar vermeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.