Çocuğunuzun Fotoğrafını Sosyal Medyada Paylaşmanız Doğru mu?

Çocuğunuzun Fotoğrafını Sosyal Medyada Paylaşmanız Doğru mu?

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan sosyal medya ağlarında, bebek ve çocukların, video ve fotoğraflarını paylaşmak moda haline geldi. Fakat son dönemlerde yaşanan olaylardan sonra anne babaların kafasında “çocuğumun fotoğrafını sosyal medyada paylaşmam doğru mu?” sorusu oluştu.

Sosyal medyada çocuk fotoğrafı paylaşmak ile ilgili ilk konu ve aileler tarafından öncelikle bilinmesi gereken nokta şu ki; ebeveynler için son derece masum, komik ya da şirin olarak adlandırılan fotoğraflar, videolar çocukların “kişilik haklarını” ihlal ediyor. Sosyal medyada kendi adına karar veremeyen bir çocuğun fotoğrafını paylaşmak onun haklarını göz ardı etmek demektir. Bu düşünceden hareketle diyebiliriz ki; çocuğunuzun hangi fotoğraflarını paylaştıdığınız çok önemli. Çocuğunuzun vücudunu teşhir eden, çıplak ve özel alanlarının açık olduğu veya ima edildiği fotoğrafların konulması, çocuğun vücut mahremiyetini ihlal ediyor. İlerleyen zamanda büyüyen çocuklar fotoğraflarının bu kadar rahat paylaşılmasına, kendilerinin bu kadar görünür kılınmasına tepki gösterip, utanıp, tepki verebiliyorlar.


Diğer taraftan güvenlik konusu var ki, aileler bu konuda bilinçli olmak zorundalar. Anne babalar, çocuğun oynadığı parkın, okulunun, ev konumunun bilgisini içeren paylaşımların, çocuğun güvenliğini tehdit eden unsurlar arasında birinci sırada geldiğini bilmeliler. Birçok anne baba, sosyal medyada paylaştıkları bu fotoğrafların çocuk istismarına davetiye çıkardığından ve olası diğer tehlikelerinden habersiz bir halde paylaşımlar yapmaktalar. Anne babalar çocukların fotoğraflarını gizli hesaplarda paylaştıklarını ve yakınları dışında bu hesaplara ve fotoğraflara erişim olmadığını düşünseler de; günümüzde suçların birçoğunun dijitalleştiğini biliyoruz. Kötü amaçlı kişiler tarafından, bu tür fotoğraflar pornografik sitelerde paylaşabilir ve yayınlayabilir. Sosyal medya hesaplarınız gizli de olsa açık da olsa benzer riskler her tür sosyal medya hesabı için geçerlidir.

Elbette ki çocuklarının fotoğraflarını paylaşmak anne babaların en doğal hakları. Ancak anne ve babalar bilinçli paylaşımlar yapabilmek adına kendilerini sorgulamalı. Çocuklarının fotoğraflarını nasıl bir duygu ve istekle paylaştıklarını analiz etmeleri gerekiyor. Sonrasında ise paylaşacakları fotoğrafta veya videoda; birincisi çocuğun haklarını ihlal edip etmediklerini, ikincisi güvenliğini tehdit eden bir paylaşım olup olmadığını sorgulamaları gerekiyor.

Her konuda olduğu gibi anne babalar sosyal medya kullanımlarıyla da çocuklarının rol modelleridir. Bu konuda da çocuğunuza örnek olacağınızı unutmamanız gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.