Bebeğinizi Ek Gıdaya Erken Başlatmayın

Bebeğinizi Ek Gıdaya Erken Başlatmayın

Anne sütü, bebekler 6. ayını doldurana kadar onların sağlıklı beslenmesi için gerekli tüm besinleri içermektedir. Ancak 6. ayın sonunda bebeklerin enerji gereksinimlerinin artmasıyla birlikte anne sütü de tek başına yeterli olmamaya başlamaktadır. Bu dönemden itibaren ise ek gıdalar bebeğin gelişiminde etkin bir rol üstlenmeye başlamaktadır.

Ek gıdaya erken geçmenin zararları nelerdir?

Ek gıdalara doktorunuzun önerdiği dönemden daha önce başlamak, bebeğinizin süt alımını kısıtlayacaktır. Bu da proteinin, bebeğinizin günlük toplam enerjisine olan katkısının azalması demektir. Oysa bu dönemde bebeğinizin anne sütü alımı gelişimi için en önemli etkendir.

Ayrıca uzmanlar, ek gıdaya erken başlandığında besin alerjisinin görülme sıklığının arttığını belirtmektedir. Besin alerjisinden kaçınmak için doğru aylarda ek gıdaya geçilmesi çok önemlidir.

Ek gıdaya ne zaman ve nasıl geçilmeli?

Uzmanlar, bebeklerin ek gıda takviyesine 6. ayda geçmelerinin doğru oluğunu belirtiyor. İlk geçiş döneminde, bebek için gıdaların özel olarak hazırlanmasını, bu besinlerin yumuşak ve sıvı kıvamda olmalarına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bebeğinizin mide kapasitesi küçük olduğu için az miktarlarla başlamanız doğru olacaktır. Yoğurt, taze hazırlanmış meyve püreleri veya meyve suları bebeğiniz için son derece uygun olacaktır. Bu gıdalar bebeğinizin vitamin ve mineral gereksinimini tamamlarken, ona enerji de verecektir. Sebzeleri buharda pişirerek tek çeşit sebzeden bebeğiniz için sebze çorbaları da hazırlayabilirsiniz. Ancak ilk başlangıçta tek çeşit sebze ile başlamanız bebeğinizin bağırsaklarını yavaş yavaş alıştırmanız için önemlidir.

12. aya kadar bebeğiniz için ayrıca hazırlayacağınız; baharat ve acı içermeyen, kızartma olmayan ve aşırı yağdan kaçınılmış besinleri yedirmeniz doğru olacaktır. 12. aydan itibaren ise bebekler aile sofrasına oturarak her türlü yemeği yemeye başlayabilirler. Elbette ki, yine yağ oranına, baharat durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ek gıdaya geçişle birlikte bebeğin kilo alımı ve gelişimi yakından takip edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.