Bebeğinizi Emerek Uyumaktan Nasıl Vazgeçirirsiniz?

Bebeğinizi Emerek Uyumaktan Nasıl Vazgeçirirsiniz?

Neden bebekler memede uyurlar?

Bebekler özellikle geceleri meme emerek uyumayı çok severler. Annelerinin kokusu, ten teması ve gelen süt onlar için huzur kaynağıdır. Küçük aylarda daha çok beslenmek için emen bebekler, bir süre sonra alışkanlık edindiği için emmek istemeye başlar. Bu da anneyi çok yorar ve çoğu gece anne uykusuz kalır.

Gece boyunca emzirmeyi nasıl bitirebilirsiniz?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki; memeden kesme, özellikle gece emzirmesini bitirme bir süreçtir. Problemsiz bir şekilde bunun gerçekleşmesini beklemeyin. Hazırlıklı olun; bebeğiniz bu alışkanlığını bırakırken ağlayacak, huzursuzlaşacak ve hatta sizi pes etme noktasına getirecek. Bu nedenle önce kararlı olun ve eğer kesin kararınızı verdiyseniz aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak işe başlayın!

1. Bebeğinizi gündüz saatlerinde oldukça düzenli besleyin. Ana ve ara öğünlere uyun.

2. Gündüz emzirmelerinizi arttırın. Bilinenin aksine bebeğinizin gündüz emme ve sizinle temas kurma ihtiyacını bolca karşılayın. Bebeğinizi doyması için değil, sizinle iletişime geçmesi için ana öğünlerde doyurduktan sonra kısa kısa emzirin. O esnada ona masaj yapın, ninniler söyleyerek, onu öperek ve severek emzirin.

3. Akşam uyku saatine yaklaştığınızda bebeğinizin tok olduğundan emin olun. Onu doyurduktan sonra hafif bir müzik ve loş bir ışıkta onunla oyun oynayın, uyku saatine yaklaşınca hikaye anlatın, onunla konuşun. Bu şekilde bebeğinizi oyalamış olacaksınız. Elinize bebeğiniz için seçeceğiniz bir uyku oyuncağını ya da sevdiği bir oyuncağı alarak, bebeğinize onu anlatın. Bu yöntem çok işe yarayacak ve böylece bebeğinizin dikkatini dağıtmış olacaksınız.

4. Bebeğinizi alternatif uyutma yöntemleriyle tanıştırın. Bir tanesi mutlaka ona uygun olacaktır. Bebeğinizi kucağınıza alarak sallamak, ev içinde dolaşmak, sırtını okşamak, hafif hafif sallamak gibi.

5. Eğer bebeğinizle aynı yatakta uyuyorsanız, gece memeye kolay ulaşmasını engelleyin. Geceliğinizi kapatmak, aranıza bir yastık koymak veya bir ayıcık gibi yumuşak bir oyuncak koymak iyi bir yöntem olabilir.

6. Bebeğinizi babasıyla uyumaya alıştırmayı deneyebilirsiniz. Uykusu iyice geldiğinde ve karnı tok olduğunda bebeğiniz babası ile yatağa uzanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz uyku öncesi rutinlerini babası ile yapmasını destekleyebilirsiniz.

7. Bebeğiniz gece uyanıp meme istediğinde sadece “hayır” deyin. Bunu yapmak işin en zoru. Gece avazı çıktığı kadar ağlayan bir bebek ve tükenmiş bir anne için bu kolay değil ama kısa sürede kararlılığınızın meyvesini toplayacağınıza emin olun. Ağlayan bebeğinizi babasının teselli etmesine izin verin. Odadan ayrılın ve bebeğinizin babasının kollarında sakinleşmesi için ona zaman tanıyın.

8. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde söylediklerinizi anlayacaktır. Kısa cümlelerle ona olayı anlatın. “Gece karanlıktır. Güneş uyur. Sen, ben ve baban da uyuyacağız. Meme de uyuyacak.” gibi sözlerle kafasında gece uyunur algısını oluşturun.

9. Bebeğinizle odanızı ayırmak ya da ayıramıyorsanız yatak mesafenizi arttırmak doğru olacaktır.

10. Eğer tüm bu denemelere rağmen bir sonuç alamıyorsanız, bebeğiniz gündüzleri mızmız ve size yapışık hale geldiyse ve bunun bebeğiniz için kötü bir deneyim olmaya başladığını hissediyorsanız süreci yavaşlatın.

Bebeğinizi büyütürken yaşayacağınız tüm zorlukların bir sonu olduğuna inanın. Sadece kimi zaman bazı konularda süreç zor ve uzun olabilir. Unutmayın ki; bebeğinizin kollarınızda, göğsünüzde ve sizinle birlikte aynı yatakta uyuyacağı zamanlar çok çok azdır. Hızla büyüdüğünde bu günler özlemini çektiğiniz anılara dönüşecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.