Memeden Ayırma

Memeden Ayırma

Emzirme, bebekle anne arasındaki en özel bağ. Anne sütü ise annelerin bebeklerine verdiği en doğal hediye. Bu nedenle, bebeği memeden ayırmak anneler için de zor bir süreç olabiliyor. Karşılıklı bağımlılığı bitireceği düşünülen memeden ayırma, aynı zamanda bu özel ilişkinin de bitmesi anlamına geldiği için anneler beklenmedik bir hüzün yaşayabiliyorlar. Oysa memeden ayırmayı bebeğinizle yeni bir ilişkinin başlangıcı olarak düşünebilirsiniz.

Doğru zamana karar vermek

Dünya Sağlık Örgütü, ilk 6 ay bebeklerin yalnızca anne sütüyle beslenmesini, 6. aydan itibaren ise uygun ek gıdalara geçilerek, emzirmenin 12-24 ay kadar sürdürülmesini öneriyor. Bu bilgiden yola çıkarak diyebiliriz ki, anne ve bebeğin hazır olduğu uygun bir zamanda emzirme sonlandırılabilir. Ancak biliyoruz ki; bebekler için emmek sadece beslenme amaçlı değil, aynı zamanda güvende hissedip huzur bulduğu bir eylem. Bu nedenle, bebeğinizin hayatında bir değişikliğe gittiğiniz dönemlerde memeden ayırmayı ertelemeniz doğru olacaktır. İşe başlamanız ve bakıcıya alışma dönemi, yeni bir eve taşınma süreci ve eğer bebeğiniz diş çıkarma veya hastalık gibi bir dönemde ise emzirmeyi sonlandırmak için doğru zamanda olmadığınızı söyleyebiliriz.

Emzirmeyi nasıl sonlandırmalı?

Emzirmeyi sonlandırmanın ne kadar süreceği bebekten bebeğe değişebilir.

Bebeğiniz için en önemli süreçlerden birisidir memeden ayırma. Bu dönemde bebeğinizle bol bol ilgilenmeli, anlayış, sevgi ve sabrınızı ikiye katlayarak bu süreci atlatmaya çalışmalısınız. Bebeğiniz ağlayacak, kızacak, hırçınlaşacak ve hatta sizinle inatlaşacak. Bu nedenle bu dönemde sakin ve tutarlı olmanız, bebeğinizle inatlaşmamanız son derece önemli. Emzirme sonlandırmayı aşamalı şekilde sonlandırmak en ideal yol diyebiliriz.

İşte bu süreçte uygulayabileceğiniz bazı ipuçları:

  • Emzirmeyi birden kesmeyin. Yavaş yavaş bebeğinizi emmemeye adapte edin.
  • Bebeğiniz sabah kalktığında emzirme ile güne başlamayın. Kahvaltısını yaptırın.
  • Bebeğiniz aç olmadığı halde emmek istiyorsa ilk etapta ona ayak uydurun. Fakat zamanla dikkatini başka şeylere çekerek unutturun.
  • Oyun, aktivite gibi sevdiği şeylerle ilgisini dağıtın ve oyalayın.
  • Bebeğiniz başka bir şey için ağlıyorken onu rahatlatmak için emzirmeyi teklif etmeyin.

En zoru: Uyku öncesi emmeyi bitirmek!

Bebeğiniz en çok uyku öncesi emmek isteyecektir. Anne göğsünde huzurla uyumak her bebek için rahatlatıcıdır. En çok bu kısımda memeden ayırmak zorlaşıyor diyebiliriz. Zor olsa da bu alışkanlığı yavaş yavaş bitirmelisiniz.

Bazı tavsiyelerimizi deneyebilirsiniz:

  • Eğer bebeğiniz çok ağlıyorsa sizin dışınızda birisinin (baba, büyükanne olabilir) uyutmasını deneyin.
  • Uykuya geçmek için emme rutininizin yerini farklı bir rutine bırakın. Ilık banyo yaptırmayı, beraber sakin bir oyun oynamayı, sakin bir müzik eşliğinde saçını okşayarak hikaye anlatmayı uykuya geçiş öncesinde oluşturabileceğiniz bazı rutinler arasında sayabiliriz.
  • Bir uyku oyuncağı ile bebeğinizi tanıştırın. Onunla uyuması için ve ona alışması için bebeğinizi motive edin ve destekleyin.
  • Meme fikrini çocuğunuzun zihninden uzaklaştırmaya çalışın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.