Bebek ve Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebek ve Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedir? Çocuklarda görülme sıklığı nasıldır?

Soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu enfeksiyonu, çocukların yaklaşık olarak bir yıl içerisinde 5-8 kere yaşadığı yaygın bir rahatsızlıktır. 6 yaş ve sonrasında bu hastalığı geçirme sıklığı 2-4 defaya kadar düşmektedir. 200’den fazla virüsün yol açtığı bu hastalık, burun ve boğazda iltihaba yol açmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları neden olur ve hangi mevsimlerde görülür?

Genel bir kanı olarak, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, havanın soğumaya başlamasıyla birlikte çocukların üşüdükleri için yakalandıkları düşünülür. Oysa, üst solunum yolu enfeksiyonları, özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde, çocukların okula gitmeye başlamasıyla virüsler ile karşılaşmalarının artması sonucu görülmeye başlanır. Soğuyan havada insanlar daha çok kapalı alanlarda ve birbirlerine yakın temasta kalırlar. Bu durum, birbirlerine virüsleri bulaştırma oranlarını arttırır. Havaların soğumasıyla düşen nem, burunun kurumasına ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslere karşı savunmasız hale gelinmesine neden olur.

Üst solunum yolu enfeksiyonları ne kadar sürer ve hastalığın belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları yaklaşık bir hafta kadar sürer ve belirtileri genellikle bebekler/çocuklar virüsü aldıktan 1-3 gün sonra görülmeye başlanır. Bebeklerde huzursuzluk, huysuzluk, hafif ateş, uykusuzluk, tıkalı burun ve zaman zaman ishal ve kusmayla beraber ortaya çıkabilir. Çocuklar ise burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik, hapşırma ve öksürükten şikayet edebilirler. Elbette ki; bu süre ve belirtiler bebekten bebeğe ve çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl bulaşır?

Üst solunum yolu enfeksiyonları geçiren bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde bu hastalığa neden olan virüsleri etrafa yayar. Hava yoluyla, temasla ve ortak kullanılan bazı nesneler yoluyla hastalık bebeklere ve çocuklara geçebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde hangi ilaçlar kullanılmalıdır?

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında semptomları azaltan, bebeğin veya çocuğun rahatlamasını sağlayacak bazı semptom gidericiler verilebilir. Bu noktada asıl önemli olan durum, soğuk algınlığı ile gribin birbirinden ayrımının yapılmış olmasıdır. Bu ayrım için ve gerekli semptom gidericilerin kullanımı için mutlaka bebeğinizin veya çocuğunuzun doktoruna danışmalısınız.

Bebeğinizin veya çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği zamanlarda bazı destekleyici ve rahatlatıcı şeyler yapabilirsiniz:

  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun sıvı alımını arttırın, emziriyorsanız bol bol emzirin. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz bol bol su ve çay gibi ılık içecekler içirmeye özen gösterin.
  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun burnunun açık olmasına dikkat edin, sık sık serum fizyolojik ile burun temizliğini yapın.
  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun aktivitelerini sınırlandırın, yorulmamasına, dinlenmesine gayret gösterin.
  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun bulunduğu ortamı sık sık havalandırın ve kesinlikle sigaralı ortamlarda bulundurmayın.
  • Bebeğinizi veya çocuğunuzu mutlaka muayene ettirerek, doktorunuza danışın ve doktor kontrolünde ilaç kullanın.

Bebeklerimizi ve çocuklarımızı üst solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl koruyabiliriz?

  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun hasta kişilerle birlikte kapalı ortamlarda kalmamasına özen gösterin.
  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun sık sık ellerini ve yüzünü yıkayın.
  • Bebeğinizi veya çocuğunuzu birçok çocuğun olduğu ve kullandığı, temizlik kurallarının uygulanmadığı çocuk oyun merkezlerine götürmeyin.
  • Bebeğinizi veya çocuğunuzu üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirken hastalığın ilerlemesi için okula/kreşe göndermeyin, evde dinlemesine özen gösterin.
  • Bebeğinizin veya çocuğunuzun meyve ve sebzelerini dezenfekte ettiğinizden emin olun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.