Çalışan Anneler ‘Hayır’ Demekten Neden Kaçınıyor?

Çalışan Anneler ‘Hayır’ Demekten Neden Kaçınıyor?

Bir bebek sahibi olduktan sonra bir kadını en çok zorlayan konu çalışma hayatına dönmek. Maalesef günümüz yaşam koşulları, annelerimizi bebekleri belirli bir aya ya da yaşa geldiğinde bir aile büyüğüne ya da bakıcıya bırakarak çalışma hayatına dönmeye mecbur bırakıyor. Bir taraftan suçluluk duygusu, bir taraftan ev ve iş arasında bir sistem kurmaya çalışmak ve bu arada da tüm sorumlulukları eksiksiz yerine getirmek için uğraşmak anneler için hem yorucu hem de üzücü olabiliyor. Anneler bu duygu durumlarını ise çocuklarına hayır diyemeyerek yansıtıyorlar.

Bakın çalışan anneler neden hayır diyemelerinin en önemli iki sebebi ne?

1.Çocuğunun sevgisini kaybetme korkusu

Çalışan anneler, çocuklarını bırakıp gittiklerini ve onlarla yeterince ilgilenemediklerini düşündükleri için “vicdan azabı” hissederek “hayır” kelimesini kullanmaktan kaçınıyorlar. Hayır derlerse çocuklarının sevgilerini kaybedecekleri yanılgısına düşebiliyorlar. Bu durum maalesef annenin çocuk için sınır ve kural koymasını kısıtlıyor.

2.Beraber olunamayan zamanın telafisi

Birçok çalışan anne, çocuğun tüm isteklerini fazlasıyla yerine getirerek, yoksun kaldıkları zamanların telafisini yaptığını düşünmekte. Çocukla geçirilemeyen zaman açığının bu şekilde kapatılacağı duygusu ön plana çıkıyor.

Oysa çocukların tek ihtiyacı sevgi ve ilgi…

Oysa ki, çocuk gelişiminin en önemli parçalarından biri “isteklerin ertelenebileceğini” öğretmektir diyebiliriz. Bu da ancak uygun olamayan şeylere “hayır” diyerek sağlanabilir. Aksi halde istemeden sınırsız ve kuralsız çocuklar yetiştirmiş oluruz.

Bu durumun yaratacağı en önemli problem ise çocuğun ilerleyen dönemde bulunacağı ortamlardaki kurallara tutarlı bir şekilde uyamama sorunu olacaktır. Örneğin böyle bir ortamda yetişen çocukların özellikle okula başlama dönemlerinde uyum sorunları yaşamaları kaçınılmazdır.

Çocukların en temel ihtiyaçları sevgi ve ilgidir diyebiliriz. İhtiyaçlarının sevgi, sabır ve özenle karşılandığı sıcak, güvenli bir aile ortamı çocuklar için yeterli ve yeri hiçbir şeyle doldurulamayacak en önemli unsurdur. Çok sevildiğini ve değerli olduğunu hisseden çocuk, sağlıklı bir psikolojik gelişim sergiler. Annesiyle geçirdiği zaman kısıtlı olsa bile doyurucu zaman geçiren anne ve çocuk en güzel iletişimi yakalamış demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.