Çocuğunuz İnatçı mı?

Çocuğunuz İnatçı mı?

1-3 yaş arasındaki çocukların bu dönemde gelişimlerinin doğal süreci; bağımsızlıklarını ilan etme çabalarıdır. Bu yaşlarda çocuklar, büyükler gibi birçok şeyi kendileri yapmak isterler. Müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Hatta yapamadığını gördüğünüz bazı şeylerde yardım etme önerinizi bile geri çevirebilirler. Ayrıca bu dönemde kendi isteklerini kabul ettirmek için de yoğun bir çaba sarf ederler. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarını büyütürken en çok zorlandığı dönemlerden birisi bu yaşlardır diyebiliriz. İnat ederek kendi istediğini yapmak isteyen çocuğunuz durumu öfke nöbetlerine kadar taşıyıp daha da zorlaştırabilir.


İnat ederek isteklerini yaptırmak isteyen çocuğunuz için aklınızda bulundurabileceğiniz birkaç önerimiz var:

Israrcı ve gergin iletişim kurmaktan kaçının: Çocuğunuzun yapmak istediği şeyi engellemek için ısrarcı olmayın. Gergin ve sinirli bir tavırla iletişim kurmayın. Çünkü bu tutum hem sizin sabrınızı azaltabilir hem de çocuğunuzun gerginlik nedeniyle daha da huysuzlaşmasına neden olabilir.

Aşırı baskıdan uzak durmaya çalışın: Çocuğunuzun uyması gereken kurallar belirlemeniz çok normal. Mutlaka yemek saati, uyku saati, oyun saati gibi düzeni kurmanıza yardımcı olacak programlar belirleyeceksiniz. Fakat burada önemli olan kurallarınızı uygularken aşırı baskı kurmaktan kaçınmanız olacaktır. Aşırı baskı, çocuğunuzun tepki vermesine ve inat etmesine sebep olabilir. Bu nedenle, bu şekilde kurallarınızı kabul ettirmek yerine, kararlı ve net şekilde kurallarınızı ona tekrar tekrar anlatmanız daha etkili olabilir. Bu çabanıza rağmen, çocuğunuz uzun bir süre kuralları kabul etmemekte direnebilir, inatlaşabilir. Bu noktada da yine önemli olan, kuralarınızdan taviz vermeden, sakin ve kontrollü iletişim kurmaya devam etmeniz olacaktır.

Çocuğunuza söylediğiniz sözlere dikkat etmeye çalışın: “Çok inatçısın, sabrımı zorluyorsun” gibi onun inatçı olduğunu ifade ettiğiniz sözleri kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Çocuğunuza inatçı olduğuna yönelik mesajlar vermemeniz, geçici olan bu durumu huy edinmemesi için son derece önemlidir.

Özgüvenini baltalamamaya özen gösterin: Çocuğunuzun özgür alanının olmasına ve bu alanda bazı konularda kendi kararlarını vermesine ve uygulamasına izin vermeye dikkat edebilirsiniz. Çocuğunuzun ileride kendi kararlarını verebilen, özgüveni yüksek bir çocuk olabilmesi için onunla inat ederek, baskı kurarak ve gücünüzü kullanarak her konuda kendi isteklerinizi yaptırmamaya özen gösterebilirsiniz.

Anne-babalar için bu dönemin altın kuralı; sabırlı olmaktır diyebiliriz. Bunun geçici bir dönem olduğunu bilerek çocuğunuza sabırla yaklaşmanız bu süreci en rahat şekilde atlatmanızda çok yardımcı olacaktır. Elbette ki; çocuğunuz zaman zaman sabrınızı zorlayabilir, siz de ona sabırla yaklaşmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumu neredeyse tüm anne-babalar yaşar. Bu duruma geldiğiniz zamanlarda hatırlamanız gereken nokta sakin ve kontrollü kalarak çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışmanızın en doğru yol olduğudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.