Bebeğin Eşinin Önde Olması (Plasenta Previa)

Bebeğin Eşinin Önde Olması (Plasenta Previa)

Bebeğin eşinin (plasentanın), uterus boşluğunun rahim ağzı kısmına kısmen veya tam olarak yerleşmesine “plasenta previa” denir. Normal bir gebelikte plasentanın yeri rahmin yanları veya yukarı bulunan fundustur. Gebelik takibi yapan hekim, plasentanın yerini ultrason muayenesinde net olarak gözlemlerler. Bu ultrason muayenesinde “plasenta previa” tanısı konmaktadır.

Plasenta (bebeğin eşi), serviksi (rahim ağzını) tamamen veya kısmen kapatır. Bazen de yalnızca servikse (rahim ağzı) yakın konumlanabilir. Bu özelliklere göre 4 tip plasenta previa vardır:

– Plasenta previa totalis: En sık görülen tip olup, bebeğin eşi rahim ağzını tamamen kapatmıştır.

– Parsiyel plasenta previa: Bebeğin eşi rahim ağzını kısmen kapatmıştır.

– Marjinal plasenta previa: Bebeğin eşi rahim ağzının kenarına yerleşir ve kanalı tamamen kapatmaz fakat yine de kanama görülebilir.

– Aşağı yerleşimi plasenta: Bebeğin eşi alt uterin segmente yerleşmiştir fakat servikal osun üzerinde veya sınırında görülmez.


Risk faktörleri nelerdir?

– Çoğul gebelik (ikiz, üçüz)
– Gebelik öncesinde kürtaj geçirmiş olmak
– Daha önce sezaryen olmak
– Gebelik öncesi rahim ameliyatı geçirmiş olmak
– Daha öncesinde plasenta previalı gebelik geçirmek
– Yüksek rakımda oksijen azlığı nedeniyle bu yerleşim alanlarında yaşayanlarda daha sık görüldüğünü bildiren araştırmalar vardır.
– İleri anne yaşı
– Sigara

İlk belirtisi, açık kırmızı vaginal kanamadır. Bu kanama şiddetli olabileceği gibi hafifi de olabilir. Anne adayının kanama esnasında rahimde kasılma ve ağrı hissetmemesi karakteristik bulgulardandır. Nadiren de olsa bazı anne adaylarında doğum sancısı şeklinde ağrılar görülmüştür.

Plasenta previa kanaması bebek gelişmeden önce başlamışsa ve kanama miktarı çok değilse bebeğin olgunlaşmasına izin verilir ve bu süreçte anne adayının fiziksel aktivitesi de plasentadan kanamayı başlatabileceği için yatak istirahati verilir.

Cinsel ilişki kanama başlatabileceğinden plasenta previalı hastalarda önerilmez.

Takip eden doktor, bebek gelişimini tamamlandığıysa veya vaginal kanama ciddi boyutlara ulaştıysa doğuma karar verebilir.

Doğum şekli çoğunlukla sezaryen ise de, nadiren plesentanın rahim ağzını tam kapatmadığı durumlarda ve az kanama olan durumlarda normal doğum da gerçekleşebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.