Gebelikte Suyun Fazla Olması ( Polihidramniyos )

Gebelikte Suyun Fazla Olması ( Polihidramniyos )

Amniyotik sıvı başta gebelik yaşı olmak üzere diğer etkenlere bağlıdır. Amniyotik sıvının, bebeğin iskelet sisteminin uygun şekillenmesi ve bebeğin doğru gelişebilmesi için alan sağlamak ve yine bebeğin akciğer gelişimi, dış travmalardan korunması, kordon baskısının engellenmesiyle bebeğin strese maruz kalmasını engellemek gibi görevleri bulunmaktadır. Genel olarak amniyotik sıvı hacmi 32. gebelik haftasında maksimum seviyeye çıkar, 36. hafta ise 1 litreye ulaşır. 42. gebelik haftasına kadar ise sabit bir şekilde azalmaya başlar.

Amniyotik sıvının çok az olması veya çok fazla olması amniyotik sıvı ile ilgili en çok karşılaşılan problemlerdendir. Amniyotik sıvının az veya çok olması aynı derecede önemli olup, dikkat edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Amniyotik sıvı fazlalığının nedenleri nelerdir?

Polihidroamnioslar genellikle nedeni belirlenememiş vakalardır. Ancak aşağıdaki nedenlerden bahsedilebilir.

– Bebeğin yapısal anomalileri: Bebeğin santral sinir sisteminde olan anomaliler, bebeğin kafa yapısında olan anormallikler, bebeğin sindirim sistemindeki anomaliler, fetal kardiyak problemler ( kalp yetmezliği, kalp kapakçıklarında darlık gibi ), bebeğin ön karın duvarındaki defektlere bağlı bağırsak duvarı boyunca sıvının sızması gibi nedenlere bağlı olarak artmış amniyotik sıvı gelişmektedir.


– Kromozomal veya genetik anomaliler: Artmış amniyotik sıvı vakalarında kromozomal anomali oranının %35’ lere çıktığı görülmektedir. En sık görülen anomali ise Down Sendromu’dur.

– Nöromüsküler Hastalıklar: Bebeğin yutma sistemindeki bozulmadan dolayı amniyotik sıvı hacminin artışı gerçekleşebilir.

– Anne adayında diyabet olması: Polihidroamniosun olmasının en önemli ve sık karşılaşılan nedenlerinden biridir.

– Konjenital enfeksiyonlar: Nadiren görülmektedir.

– Çoğul gebelik: Birden fazla bebek olması.

Polihidroamnios teşhisi nasıl konulur?

Gebelik takibi yapan doktor tarafından ultrasonografi ile yapılan incelemeyle tanı konmaktadır. Tanı konulduktan sonra polihidroamnios olmasının sebepleri araştırılmalıdır. Anne ve bebek için gerekli araştırmalar yapılarak, tedavi yolu takip edilmelidir. Hafif ve orta derecede seyreden amniyotik sıvı artımında genellikle anne adayı doğuma kadar düzenli ve sık aralıklarla takip edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.