Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kırmızı kan hücreleri üzerindeki antijenlere göre kan grupları A, B, AB ve 0 olarak belirlenir. RH değeri ise + (artı) veya – (eksi) değerleri olarak görülebilir. Eğer kan grubunuz A ise bu demektir ki; alyuvarlarınızın çeperinde yalnızca A tipi antijen, B ise yalnızca B tipi antijen, AB ise her iki antijende de bulunuyor. Eğer kan grubunuz  0 ise alyuvarların çeperinde her iki antijenden de yoktur demektir.

Kan uyuşmazlığı sıklıkla gebelik esnasında ortaya çıkıyor. Eğer anne adayı Rh-, baba adayı Rh + ise, %75 olasılıkla bebek Rh + oluyor. Bu durumda anne adayının vücudu bilmediği yabancı proteine karşı antikor üreterek onu yok etmeye çalışabilir. Anne adayının vücudunda oluşan antikorlar, bebeğin alyuvarlarına saldırarak, bebeğin kan hücreleri yok edilebiliyor. Bu durum bebekte ciddi kansızlık, beyin hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Gebelikte kan uyuşmazlığı tespit edilmezse ve gerekli tedavi uygulanmazsa hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir. Gebelikten önce anne ve baba adayının mutlaka kan gruplarını belirlemeleri ve risklere karşı tedbir almaları gerekmektedir.

Kan uyuşmazlığı durumlarında toplum arasında “uyuşmazlık iğnesi” olarak bilinen Anti-Rh-immunglobulinleri (antikorları) kullanılır. Gebeliğin genellikle 28. haftasında uygulanabilen bu iğne, gebeliği takip eden doktor kontrolünde ve tavsiyesiyle yapılmalıdır. Bu iğneler Rh (+) kan grubuna karşı antikorlar içerirler. Bu antikorlar, anne adayına enjekte edildiğinde, anne adayının kanına geçerek Rh(+) antijen taşıyan hücreleri bulur ve anne adayının savunma sistemi, Rh(+) antijenleri görmeden bunları parçalayarak ilk temasın gerçekleşmesini önlemiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.