Lohusalıkta Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lohusalıkta Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uzun bir bekleyişin ardından bebeğini kucağına alan anneler, yeni bir hayata merhaba demiş olurlar. Bu yeni hayata alışma evresinde, yaklaşık 6 hafta süren lohusalıkla birlikte psikolojik ve fizyolojik olarak anne toparlanma sürecine girer. Bu özel süreçte bazı konularda annelerin dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir.

Bakın bu süreçte nelere dikkat edilmelidir?

– Doğum sonrası anne mutlaka istirahat etmelidir. Ev içinde basit, kendisini yormayacak şeylerle ilgilenebilir. Hareket etmek kan dolaşımının ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi açısından anneye faydalı olacaktır. Bu nedenle istirahat şeklinin sürekli yatarak olmaması tavsiye edilir.

– Hemen hemen tüm anneler doğum sonrasında bağırsak hareketlerindeki azalmaya bağlı olarak problem yaşamaktadırlar. Bu nedenle olabildiğince lifli gıdaları tercih ederek, bol sıvı almak anneyi rahatlatacaktır.

– Normal doğum yapmış olan anneler, doktorlarının belirttiği şekilde temizlik ve bakımlarını aksatmadan yapmalıdırlar. Aynı şekilde sezaryenle doğum yapan anneler de yara yerinin bakım be temizliğini doktorun önerdiği şekilde yapmalıdırlar. Her iki doğum şeklinden sonra yara bölgesinin bakım ve temizliğine önem gösterilmeli, yaranın kuru kalmamasına dikkat edilmelidir.

– Normal doğum ya da sezaryen doğum sonrasında, genellikle 3 gün dolduğunda doktorun tavsiye ettiği şekilde anneler duş alabilirler.

– Doğum sonrası doktorun verdiği ilaçlar dışında başka ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Ağrı veya farklı şikayetler olması halinde mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

– Normal doğum yapan anneler ağrı yaşadıklarında ılık oturma banyosu yaparak rahatlayabilirler. Sezaryen doğum yapmış olanlar ise karın kaslarını kullanacakları zaman elleriyle yara bölgesini fazla bastırmadan destekleyebilirler.

– Normal doğum sonrasında anneler egzersiz yapmaya 6. hafta sonra doktorlarıyla da görüşerek başlayabilirler. Sezaryen doğum yapmış annelere ise ortalama 6 ay boyunca zorlayıcı hareketler yapmamaları önerilir.

– Doğum sonrası annelerin kanamaları bitene kadar cinsel ilişkide bulunmamaları tavsiye edilir.

– Doğum sonrası annelerin vücut ısısında hafif bir artış fark edilebilir. Özellikle emzirme esnasında aşırı terleme ve su içme isteği görülebilir, bunlar son derece normaldir. Eğer anne, ateşinin fazlaca yükseldiğini hissederse, önce göğüslerini kontrol etmesi önerilir. Göğüslerdeki sütün tam boşaltılamaması ateşe neden olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan annelerin, ılık duşta göğüslerinde biriken sütü boşaltmaları rahatlamalarına yardımcı olacaktır. Ancak buna rağmen ateşte düşme olmazsa ve göğüste sertlik azalmazsa doktora danışmak gerekmektedir.

– Emziren anneler emzirme esnasında, rahim kasılmasına bağlı olarak alt karın bölgesinde hafif bir ağrı hissedebilirler. Annenin emzirme boyunca hissedeceği bu kasılmalar, rahminin doğum öncesi boyutuna dönmesine yardımcıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.