İğne Tedavisi İle Gebelik (KOH)

İğne Tedavisi İle Gebelik (KOH)

İğne tedavisi (KOH) nedir?

Kısırlık (infertilite) tedavisi için en sık başvurulan yöntemlerden birisi “Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)”, toplumda bilinen adı ile “iğne tedavisi”dir. Tek başına uygulanabildiği gibi aşılama yöntemiyle beraber de uygulanan iğne tedavisi, yumurtlama ilaçları kullanmış ancak gebelik elde edilmemiş anne adayları için bir sonraki basamaktır.

İğne tedavisi ne yapar?

İğne tedavisi, uygulanan anne adayının yumurtlama döneminde bırakılan yumurta sayısını artırarak, döllenme elde edebilmek için şansı artırır. Ayrıca eğer aşılama (IUI) de yapılmışsa spermlerin rahim ağzı engeli aşılmış olur ve spermler direkt rahim içerisine ulaşır.


Yumurtlama iğneleri nasıl kullanılır?

Yumurtlama iğneleri kalçadan ya da koldan kas içine günde tek sefer olmak üzere enjekte edilir. Kullanım şekli markalara göre farklılık gösterebilir. Bu iğneler genellikle uygulanacak kişinin adetinin 3. günü yapılmaya başlanır. İlk uygulamadan 5 – 7 gün sonrasında, 1-2 gün arayla ultrason yardımı ile yumurtanın büyüklüğüne bakılır. Yumurtanın ölçümlerine göre iğnenin dozu değiştirilebilir. Yumurta 18-20 mm olduğunda ise yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra aşılama yapılacaksa işlem uygulanır, eğer aşılama yapılmayacaksa korunmasız ilişki önerilir.

İğne tedavisi kimlere uygulanabilir?

– Hipotalama hipofizer yetmezliği olan kişilere(WHO grup 1)
– Polikistik over sendormu olan kişilere
– Açıklanamayan infertilite (kısırlık) olan kişilere
– Klomifen hapları ile tedavisinde başarı sağlanamamış kişilere
– Erken evre endometriyozis saptanmış kişilere.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.