Kabız Olan Bebeklere Zeytinyağı İçirilir mi?

Kabız Olan Bebeklere Zeytinyağı İçirilir mi?

Zeytinyağı içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller bakımından son derece kaliteli ve sayısız faydaları olan bir besin kaynağı. Elbette ki, bu kadar faydalı bir besin, bebeklerimiz için de çok yararlı. Ancak her gıdada olduğu gibi zeytinyağını da doğru şekilde ve doğru miktarda tüketmek asıl önemli konu. Annelerin en çok merak ettikleri konular arasında, bebeklerinin zeytinyağı tüketiminin nasıl olması gerektiği ve kabızlık yaşayan bebeklere zeytinyağı içirilmesinin doğru olup olmadığı? soruları geliyor. Merak edilen bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklere ne zaman ve ne kadar oranda zeytinyağı verilmeli?

Yapılan araştırmalar, bebeklerin 6. aydan itibaren zeytinyağı tüketebileceklerini söylemektedir. Bebeğinizin yemeğine bir iki tatlı kaşığı zeytinyağı koymanızın bebeğinizin bu sayısız faydası olan besinden yararlanması anlamına geliyor. Ancak yine uzmanlar, bebeğinize direkt olarak zeytinyağı içirmemenizi, yemeklerine koyarak tüketilmesini sağlamanızı öneriyor.

6 aydan küçük bebeklerde zeytinyağı kullanılır mı?

6 aydan küçük bebekler, ek gıdaya geçmemiş oldukları için zeytinyağı tüketebilecekleri bir gıda alımı içerisinde değillerdir. Dolayısıyla bu gıdayı tüketemezler ve doğrudan da içirilmesi tavsiye edilmez.

Zeytinyağı bebeğin kabızlığını giderir mi?

Annelerin belki de en çok merak ettiği konuların başında kabız olan bebeğe zeytinyağı içirilip içirilmeyeceğidir. Bebeğinize kabız olduğunda doğrudan zeytinyağı içirmeniz önerilmemektedir. Bebeğiniz kabız ise yemeklerine koyduğunuz zeytinyağı miktarını arttırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca, kabız olan bebeğimizin makat kısmını zedelemeden biraz zeytinyağı sürerek, bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Zeytinyağının bebekler için sayısız faydası vardır diyebiliriz. Kalp damar hastalıklarını önleyici etkisinden tutun da, pişik olan bölgeye sürüldüğünde rahatlatmasına kadar. Zeytinyağı, diğer katı ve sıvı yağlara oranla son derece sağlıklı olup, bebeklerde düşük ölçeklerde kullanılmalı ve direk içirme yoluyla tükettirilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.