Kök Hücre Bağışçısı Olmak

Kök Hücre Bağışçısı Olmak

Kök hücre kendi kendini yenileme yanında farlı hücrelere dönüşebilen hücreler olarak kısaca tanımlanabilir. Dondurularak ihtiyaç anında kullanılabilir. İhtiyaç durumunda damar yolu ile verilerek kan oluşumunu sağlayabilirler. Bu kuşkusuz vericiden alınan kök hücrenin ihtiyaç sahibi ile gereken uyumun sağlanması ile gerçekleşir.

Kök hücre tedavisi uygulanan hastalıklar başta kemik  iliği olmak üzere farklı organ kanserleri, kemik iliği üretiminin yetersiz olduğu durumlar, kalıtsal metabolik hastalıklar ve kalıtsal anemiler, immün yetersizliklerdir.

Kök hücre nakli bekleyen hastaların içinde bulundukları zor durumu ve onlar için düzenlenen kampanyalara karşı duyarsız kalmamak için bu konuda yapılması gerekenleri kısaca özetlemek istedik.

Öncelikle bağışçı olmak isteyen kişilerin 18-50 yaş aralığında sağlıklı kişiler olması gerekmektedir. Özellikle Hepatit B,Hepatit C, AIDS gibi kan yolu ile geçen bulaşıcı hastalık geçiren, kanser tedavisi gören hastalar verici olamaz.

Bağışçı olmak üzere en yakınınızda bulunan Sabit Kan Alma Merkezleri ya da Gönüllü Verici Merkezlerine başvurmanız yeterlidir.

Bağışçı olmak isteyen kişilerin Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formu doldurarak bağışçı olma isteğinizi resmi olarak kaydettirmeniz gerekmektedir. Sizden alınacak üç tüp kan gerekli incelemeleri yapmak üzere TÜRKÖK laboratuvarlarına gönderilir.

Burada yapılan incelemeler sonucunda bir hasta ile eşleştiğiniz saptanırsa Türk Kızılay yetkilileri sizi bilgilendirmek üzere görüşmeye davet edecektir. Bu aşamada gönüllülüğünüz devam ediyorsa sizin ve hastanın doku uyumunun saptanması amacı ile her iki taraftan alınan yeni kan örnekleri ile doku uyumu araştırılır. Doku örneklerinin uyumlu çıkması ve sizin de kararınızı değiştirmemeniz durumunda sonuç hastanın doktoruna bildirilir. Sağlık Bakanlığının denetiminde sağlık kontrolleriniz gerçekleştirilir. Nakil gerçekleşir ise Sağlık Bakanlığı tarafından bir ay içerisinde yeniden sağlık kontrolleriniz gerçekleşecektir.

Bağış nedeniyle herhangi bir parasal alışveriş söz konusu değildir.

Sizden alınan kök hücre ile belki birkaç gün kendinizi halsiz hissedecek, hafif ağrılarınız olacaktır ama bunun karşılığında sağlayacaksınız belki bir çocuğun belki bir annenin belki bir babanın yüzünde yeniden gülümsemeyi, yaşama tutunmasını.

Kök hücre bağışladığınız kişi ve siz kabul ederseniz TURKÖK yetkilileri nakil sonrası iki yıl geçtikten sonra sizlerin bir araya gelmesine onay verecek ve yeniden yaşama dönmesini sağladığınız kişi ile birbirinize sarılma olanağı bulacaksınız.

Bu belki de yaşamınızın en unutulmaz anı olarak hafızanızda ve yüreğinizdeki yerini alacak en güzel fotoğrafınız olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.