Normal Doğum Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Normal Doğum Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Anne adayının 5 ile 10 dakika aralıklarla şiddetli sancı hissetmesiyle normal doğum başlamış olur ve bu esnada anne adayının rahim ağzı henüz açılmamıştır. Sonrasında rahim ağzı açılmaya başlar ve yaklaşık 10 cm kadar açılır. Bu normal doğumun birinci evresidir.

Anne adayının rahim ağzının (serviks) tam olarak açılması gerçekleştikten sonra bebeğin doğumu gerçekleşmeye başlar. İşte bu süreye de normal doğumun ikinci evresi denilmektedir.

Bebek dünyaya geldikten sonra ise normal doğumun üçüncü evresi gerçekleşmeye başlar ve plasenta yani bebeğin eşi ayrılır. Böylece doğumun üçüncü evresi de gerçekleşmiş olur.

Doğumun birinci evresi ve süresi:

“Latent faz” ve “aktif faz” olarak ikiye ayrılan doğumun birinci evresinde, latent fazda rahim ağzı yaklaşık olarak 3-4 cm açıklığa ulaşır, sonrasında ise aktif faz başlar. Latent faz, anne adayının ilk doğumu ise ortalama olarak 6-7 saat kadar sürerken, ikinci ve diğer doğumlarda ortalama 5 saat kadar sürmektedir. Aktif faz ise ilk doğumlarda genellikle 5 saat kadar, sonraki doğumlarda ise genellikle 3 saat kadar sürmektedir.

Doğum sancılarının başlamasından, rahim ağzının tam olarak açılması için ortalama olarak ilk doğum ise 11 saat, sonraki doğumlarda ise genellikle 7 saat kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.


Doğumun ikinci evresi ve süresi:

Doğumun ikinci evresi başladığında rahim ağzı tam olarak açılmış ve bebeğin doğumu başlamıştır. Anne adayının ilk doğumu ise ortalama 50 dakika, ikinci ve sonraki doğumları ise bu evre, ortalama 20 dakika sürmektedir.

Doğumun üçüncü evresi ve süresi:

Doğumun üçüncü evresinde, bebeğin doğumundan sonraki plasentanın (bebeğin eşi) ayrılması gerçekleşir. Bu evre ortalama 5 dakika kadar sürmektedir.

Doğumun bu üç evresi tamamlandıktan sonra annenin muayenesi yapılır ve kanamasının olup olmadığı kontrol edilir. “Epizyotomi” (doğum kesisi) olmuş ise bunun için dikiş işlemleri yapılır. Ortalama bu işlemler 15-20 dakika sürmektedir. Sonrasında anne ve bebek takip odasına alınır.

Şöyle söyleyebiliriz; ilk bebeğini normal doğum ile doğuracak anne adaylarının doğumları genellikle daha uzun sürerken, ikinci ve sonraki doğumlarda bu süre kısalmaktadır. Ortalama bir normal doğumun 10-15 saat aralığında gerçekleştiği belirtilebilir. Beklenenden kısa ya da uzun sürdüğü de bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.