Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebeklerin konuşmayı keşfetme yolculuğu…

Bebekler, ilk 1-2-3. aylarında çok fazla ses çıkarmasalar da, 4. aylarından itibaren yavaş yavaş sesler çıkarmaya başlarlar. Çevresiyle etkileşime geçen bebek, dilini ve dudağını kullanarak ses çıkardığını keşfeder. Bu keşif onun hızlı bir şekilde sözel becerisini geliştirmesini sağlar. 6-7. ayında olan bir bebeğin çıkardığı sesleri konuşma seslerine benzetebilmek mümkündür. Ortalama 7-10. aylarda bebekler kısa ve aynı heceleri arka arkaya tekrar etmeye başlarlar. “Ma-ma”, “ba-ba” gibi. 10-12. aylarda ise sesini kontrol etmeye başlayan bebek, duyguları ve ifade etmek isteği şeyler arasında bağ kurabilir. Acıktığında “mama” demek gibi. Bu aylarda duyduğu tüm sesleri büyük bir gayretle taklit etmeye çalışırlar. Ancak bebeklerin ilk anlaşılır kelimeleri ortalama 12-18 aylar arasında duyulabilir. 18-24. Aylara gelindiğinde ise artık bebekler ortalama 10-20 arasında kelime söyleyebilir hale gelirler ve diyalog kurmaya son derece heveslidirler. Bu kelime sayısı hızla artar. Artış günden güne fark edilebilir. Artık bu dönemde bebekler arka arkaya iki kelimeyi birleştirerek “mama al” gibi bir anlamlı ifade kullanabilirler. 3 yaşından itibaren ise düzgün cümle kurabilirler.


Bebeğinizin konuşmasına yardımcı olmak için sizin de yapabileceğiniz birçok şey var:

* Bebeğinizle sık sık göz teması kurarak, diyaloğa girmeye çalışın. Kısa ve basit kelimeleri belirgin ağız hareketleriyle ona söyleyin. Siz bunu yaparken bebeğinizin gözleriyle dudaklarınıza çok dikkatli baktığını görebilirsiniz.
* Bir kelime veya kısa bir cümle söyleyin ve söyledikten sonra ona anlaması için biraz zaman verin, bu arada bebeğiniz söylediğiniz kelimeye odaklanmış olur ve tepkisi gecikmez.
* Bebeğinizle kurduğunuz her diyalogda ses tonunuzu farklılaştırın ve kelimeleri heceleyin. Böylece bebeğiniz sizi taklit etmeye ve dudaklarını sizin gibi yapmaya çalışarak ses çıkarmaya çalışacaktır.
* Bebeğinizin çıkardığı sesleri siz de onunla birlikte tekrar edin ve çıkarttığı sesin benzediği kelimeleri tekrarlayın. “ma-ma” dediğinde acıktın mı diyerek biberonunu gösterebilirsiniz ve mama mı istiyorsun diyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz zamanla çıkardığı seslerin anlamlarını da öğrenecektir.
* Bebeğinizle konuşurken bol bol yeni kelimeler kullanın. Araştırmalar, bebeklerle konuşurken çok sayıda farklı kelime kullanmanın dil gelişimini olumlu etkilediğini gösteriyor.

Her bebeğin gelişim süreci farklıdır ve konuşma, yürüme gibi becerilerin gelişme zamanı her bebekte farklılık gösterebilir. Bebeğiniz konuşmak için hevesle ses çıkarmaya, dikkatle sizi taklit etmeye çabalıyor ise konuşma ve dil gelişimi için endişelenmeye gerek yoktur. Bebeğiniz hızla ve kısa sürede bu gelişimini tamamlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.